Ako moramo da trpimo Hilari, ne moramo Tursku
Za Srbiju je EU jedini posrednik u pregovorima Beograda i Prištine, što je i naznačeno u rezoluciji o Kosmetu usvojenoj u Generalnoj skupštini UN, saznaju beogradski mediji iz Vlade Srbije .
"Naravno da nam je drago da razne zainteresovane zemlje žele da vide pozitivan ishod pregovora i zato ne možemo negativno da se odredimo prema takvim željama. Međutim, jasno je ko je posrednik", rekao je neimenovani sagovornik iz Vlade Srbije za ''Politiku''.
Komentarišući uverenost Erdogana, izrečenu tokom nedavnog boravka na Kosmetu, da će pregovore pratiti i nova priznavanja kosovske nezavisnosti, izvor iz srpske vlade dodaje da je nepotrebno priznavati nezavisnost u momentu kada počinju pregovori i da bi time bio narušen pregovarački proces ili prejudiciran ishod pregovora.
Islamolog Darko Tanasković, koji je svojevremeno bio ambasador SR Jugoslavije u Ankari, vrlo je kritički nastrojen prema namerama Turske, ocenjujući da bi ta zemlja bila jedan od najnepovoljnijih mogućih posrednika.
Erdogan ''preti'' brojem stanovnika
Turski premijer Redžep Tajip Erdogan izjavio je u Prištini da ne veruje da će biti promena granica na Balkanu niti podele Kosmeta, ocenivši tu mogućnost štetnom po region. |
"Oni ne mogu biti posrednik, jer su među prvima priznali nezavisnost Kosova i za to su i lobirali. Ona je poslednja zemlja koja treba da posreduje u pregovorima, jer ako moramo da prihvatimo Hilari Klinton, ne moramo Tursku", istakao je Tanasković.
On je ocenio da su motivi Turske da se pokaže kao gazda na Balkanu i kao zemlja koja "može da premosti ono što drugi ne mogu".
"To je njihov neoosmanistički pristup, jedna vrsta arogancije i pragmatizma. Karakteristika turske politike jeste da su vrlo pragmatični i da stalno primenjuju dvostruke standarde", istakao je Tanasković.
On je dodao da su, prema knjizi turskog šefa diplomatije Ahmeta Davutoglua, stalni oslonci turske politike na Balkanu Bošnjaci i Albanci, te da je svaki potez Ankare prema drugima, bilo pozitivan ili negativan, uvek u funkciji toga da se pomogne stabilizaciji Bošnjaka i Albanaca.
Profesor Fakulteta političkih nauka Predrag Simić rekao da su pregovori Beograda i Prištine u Ankari prilika da Turska unapredi svoju pregovaračku ulogu i težinu na Balkanu.