Bajate lekove odnesite u apoteke
Od srede je stupio na snagu Pravilnik o upravljanju medicinskim otpadom koji omogućava građanima da se reše lekova kojima je prošao rok tako što će ih predavati državnim i privatnim apotekama. Nakon toga, ovaj opasni otpad bi trebalo da bude odnešen u neko od pet skladišta, a odatle transportovan u inostranstvo na spaljivanje, pišu "Novosti".
"Kuće i stanovi naših građana su puni antibiotika, aspirina, antireumatika i lekova za smirenje kojima je istekao rok," izjavio je "Novostima" pomoćnik ministra zaštite životne sredine Aleksandar Vesić.
Nema naknade
"Za vraćanje neupotrebljenih lekova ne plaća se naknada, jer je po zakonu zabranjeno bacati opasni otpad, pa otud nema ni stimulacije. To će jasno biti istaknuto i na obaveštenju u apotekama," rekao je Vesić. |
"Ono što je zajedničko za ove zalihe lekova koji su se gomilali za 'ne daj bože', jeste da predstavljaju toksični otpad, koji je opasan po zdravlje ljudi i životnu sredinu," upozorio je on.
Vesić kaže da je ovaj opasan otpad, zbog neorganizovanog sakupljanja, do sada završavao u kontejnerima, na deponijama, u rekama..., jer građani nisu imali gde da ga bace.
"Sada bi trebalo da ih donesu u apoteke i odlože ih u specijalne kontejnere," rekao je Vesić i dodao: "Ti kontejneri su izrađeni od tvrde plastike, postavljeni na vidno mesto i obeleženi posebnim znakom, čime se sprečava neovlašćeno otuđivanje vraćenih lekova."