U Kraljevu se još trese, proglašeno vanredno stanje
Još jedan jak udar zemljotresa, jačine 2,8 stepeni po Rihteru, pogodio je Kraljevo jutros oko 9.25 sati. Posle potresa većina Kraljevčana izašla je iz svojih kuća i trenutno su na ulicama, a okružni, opštinski i gradski štabovi civilne zaštite proglasili su vanredno stanje na području grada.
Najnoviji potres bio je 20. po redu u seriji otkako je prvi i najači protresao Kraljevo rano jutros u 1:56. Do 10.20 časova bilo je više od 25 naknadnih potresa.
Osim što je proglašeno vanredno stanje, formirane su stručne komisije koje će obilaziti teren radi snimanja stanja nakon noćašnjeg zemljotresa koji je pogodio taj grad. Inače,
Gradonačelnik Ljubiša Simović je novinarima rekao da stručne komisije čine pravnici i inženjeri, ali je on, ipak, pozvao građane da svojim mesnim kancelarijama što pre prijave one objekte za koje se procenjuje da u njima nije moguće zanoćiti kako bi im se blagovremeno obezbedio smeštaj.
U pomoć su pritekli građevinski inženjeri iz Raške i Vranjačke Banje kako bi se posao utvrđivanja oštećenosti objekata što pre obavio. Simović je rekao da struje nema na teritoriji jedne četvrtine grda, a vodosnabdevanje je uglavnom normalno osim, u manjim delovima i u pojedinim zgradama.
Najteže pogođene zdravstvene ustanove
Od javnih ustanova najveće oštećenje pretrpeo je Zdravstveni centar i Zavod za javno zdravlje, pa se, prema rečima direktora dr Aleksandara Macana, od jutros ispravnost vode ispituje u Čačku. Prema njegovim rečima, očekuje se da iz Beograda stigne mobilna ekipa Gradskog zavoda Beograda.
Gradonačelnik je građanima zahvalio na primerenom ponašanju s obzirom na to da tokom noći nije bilo panike i sve je prošlo bez ikakvih incidenata. On je građane pozvao da tako ostane i u narednim danima.
Desetine građana u Kraljevu zbrinuto i poslato kući
Ministar zdravlja Tomica Milosavljević, koji se nalazi u Kraljevu, je rekao da su ga zdravstveni radnici u tom gradu da je posle zemljotresa jedna građanka primljena sa težim povredama u bolnicu, ali da nije životno ugrožena.
Ministar je rekao da je više desetina građana zbrinuto u zdravstvenim ustanovama i vraćeno kući na kućno lečenje. Milosavljević je istakao da su u pomoć odmah pristigli Zavodi za javno zdravlje iz Čačka i Kruševca, tako da se uzorci vode iz vodovoda šalju na analize u laboratoriju u ta dva grada.
"Takođe su krenule mobilne epidemiološtke ekipe iz Instituta za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut" i iz Gradskog zavoda za javno zdravlje Beograda, koji je uspostavio 24 časovno dežurstvo i mobilisao je mrežu zavoda koji će o aktivnostima redovno obaveštavati javnost", rekao je ministar.
On je dodao da je značajno oštećena zgrada kraljevačkog Doma zdravlja, zgrada bolnice na mnogim delovima, ali ne tako ozbiljno, a došlo je do pucanja vodovodnih cevi i do poplave jednog dela porodilišta, ali su bebe bezbedne i evakuisane su u okviru zgrade kraljevačke bolnice.
"U pojedinim delovima grada trenutno nema vode, telefonske veze su u prekidu i fiksne i mobilne telefonije, tako da se teško uspostavlja međusobni kontakt unutar grada", kazao je Milosavljević.
Nije prijavljena nijedna kriminalna radnja
|