Srbija menja Ustav zbog EU?
Srbija do ispunjenja strateškog cilja, punopravnog članstva u EU ostaje da uz političke uslove ispuni i dosta drugih obaveza uključujući i rešavanje problema sa "blanko ostavkama" poslanika. Prevazilaženje problema "blanko ostavki", kojim bi se omogućilo da poslanik bude vlasnik mandata, a ne politička stranka moguće je kroz promenu Ustava Srbije ili izmenama Zakona o izboru narodnih poslanika.
Predsednica Skupštine Slavica Đukić-Dejanović smatra da treba razmišljati o promeni Ustava, kako bi se ukinule "blanko ostavke" poslanika, što je jedan od uslova EU integracija.
"To jeste jedno od krupnih pitanja, zbog kojih treba razmišljati o promeni Ustava. Znam da to nije mudro što govorim, ali zaista mislim dok takav stav stoji u našem Ustavu, mislim da takav poslanik treba da bude vlasnik mandata", rekla je ona za televiziju B92.
Da bi postala kandidat za članstvo u EU, Srbija treba, pored ostalog, i da završi reformu pravosuđa, usvoji zakon o restituciji, reši problem monopola i "blanko ostavki " poslanika...
Kako će se u izveštaju između ostalog iznositi procene vezane za napredak u regionalnoj saradnji u borbi protiv organizovanog kriminala, pravosudne reforme, pitanja budžeta, može se pretpostaviti da će to biti neke od oblasti u kojima će se očekivati i dalji napredak.
Pored reforme pravosuđa, na spisku zapovesti su i transparentnije finansiranje političkih partija, ali i usvajanje zakona o restituciji.
Pred Srbijom, međutim, ostaje i politički uslov, dovršetak saradnje s Haškim sudom, a tu je i dijalog Beograda i Prištine.