SPC se miri sa nepriznatom makedonskom crkvom
Sociolog religije Mirko Đorđević ne isključuje mogućnost da uskoro otpočnu razgovori između Srpske pravoslavne crkve i kanonski nepriznate Makedonske pravoslavne crkve, koji bi doveli do pomirenja i uzajamnog priznavanja.
Đorđević je danas rekao Tanjugu da bi do tog pomirenja i uzajamnog priznanja moglo doći tim pre što sa MPC, koja kanonski još nije priznata, ne postoje nikakve razlike dogmatske prirode, u pogledu učenja ili liturgijskoj praksi.
Patrijarh Irinej je rekao da je SPC šezdesetih godina priznala autonomiju makedonske crkve, ali u sastavu SPC. "Da su ostali u tom stanju i da su sačekali raspad Jugoslavije bilo bi prirodno da dobiju autokefalnost koju pominju i koju žele. Neko im, međutim, nije dao mira, pa su se proglasili autokefalnom", kazao je on. |
"Sada kada na Balkanu duvaju neki novi vetrovi pomirenja, kada se priznaju novonastale države otvara se i mogućnost da dve crkve nastave pregovore u NIšu ili u Beogradu i da dođu do uzajamnog priznanja, što bi vodilo i miru u pravoslavnom svetu", rekao je Đorđević.
On je, međutim, ukazao da u Makedoniji postoje određene poteškoće koje se ne odnose samo na SPC već i na grčku crkvu, ali i grčku državu, podsetivši da Grci ne priznaju ni njihovu državu pod tim nazivom, pa samim tim ni crkvu.
Đorđević smatra da zato ovo pitanje nije slučajno u žiži zbivanja, ali očekuje da će patrijarh srpski Irinej svojim strpljenjem uspeti da nađe rešenje koje će biti prihvatljivo za obe strane s obzirom na to da, kako je rekao, Makedonija postoji kao nezavisna država, a Makedonci kao narod.
Odnosi između Srpske i Makedonske crkve bili su tema jučerašnjeg susreta predsednika Srbije Borisa Tiadića i njegovog makedonskog kolege Đorđa Ivanova, koji je rekao da to pitanje treba ostaviti crkavama da ga rešavaju, ali da su oni, kako je rekao, kao predsednici dužni da stvore ambijent za njegovo rešavanje.
SPC ima svoj stav o tom pitanju, o kome je sam patrijarh govorio do sada više puta.
On je rekao da je Crkva spremna da nastavi pregovore sa MPC, alli neće odstupiti od svojih principa. "Vrata je zatvorila Makedonska crkva i oni treba da kucnu da bi ih otvorili. Naša crkva je raspoložena za ove razgvore. Mi ostajemo na svojim principima o kojima smo se ranije dogovorili", rekao je patrijarh.
Patrijarh je uoči ustoličenja u Pećkoj patrijaršiji, 3. oktobra, rekao Tanjugu da je "raskol sa makedonskom crkvom velika rana na telu naše Crkve". "To je bio jedan čist politički događaj. Taj raskol su stvorili komunisti da razbiju naša dva naroda uspostavljanjem nekanonske makedonske crkve, koji je posle dugog razgovora i pregovora bio dobro rešen", naveo je Irinej.
Prema rečima patrijarha Irineja, dogovorom u Nišu 2002. godine taj problem je bio na putu potpunog rešenja.
Raskoli u SPC
|
Odnos naše Crkve sa makedonskom, dodao je srpski patrijarh, bio je "sveden preko patrijarha" i u očekivali smo da to bude prihvaćeno.
"Prolazilo je vreme, a oni su ćutali i do prihvatanja tog dogovora nije došlo", rekao je patrijarh, dodavši da je to sada mnogo teže jer Makedonska crkva ima tri episkopa i ako postoji želja da se "rana zaleči" u velikoj meri je stvar u njihovim rukama. "Mi želimo rešenje jer je ono u instereru Crkve i naroda", rekao je patrijarh.