Sejdiu: Povlačenje iz vlade zbog poteza partnera
Predsednik Demokratskog saveza Kosova Fatmir Sejdiu izjavio je da je ta stranka odluku o napuštanju vlade donela nezadovoljna ponašanjem koalicione partnerske Demokratske partije Kosova prilikom glasanja o strategiji privatizacije Telekoma Kosova.
- U ovom momentu bilo je nekoliko događaja koji su oštetili odnose između dva koaliciona partnera. Odluke su donete bez konsultacija sa DSK. To su bili potezi koji ugrožavaju aktivnost parlamenta, rekao je Sejdiu TV stanici "Top čenel".
Skupština Kosova je u četvrtak glasala o strategiji za prodaju Telekoma Kosova, a uprkos tome što je za privatizaciju ovog preduzeća glasalo manje od polovine poslanika postojećeg kvoruma, predsednik skupštine i v.d. predsednika Kosova Jakup Krasnići je proglasio da je strategija usvojena.
Demokratski savez Kosova je bio protiv stavljanja strategije na glasanje. Dan kasnije, u petak, Jakup Krasnići je doneo odluku da prevremeni parlamentarni izbori na Kosovu budu održani 13. februara sledeće godine.
Izvori "Top čenela" iz vlade Kosova su preneli da u Demokratskoj partiji Kosova vlada opredeljenje da parlamentarni izbori nakon odluke DSK budu organizovani vanredno, do kraja ove godine.
Demokratska partija Kosova je danas popodne održala sednicu predsedništva i nakon nje optužila DSK da je odluku o napuštanju vlade doneo zbog ličnih interesa predsednika te stranke Fatmira Sejdiua, inače do prošlog meseca predsednika Kosova.
U DPK su iznenađeni odlukom DSK, pogotovu kako su naveli, nekoliko dana nakon posete američke državne sekretarke Hilari Klinton Kosovu. U Međunrodnoj civilnoj kancelariji Pitera Fejta su kazali da je odluka DSK da njegovi ministri u ponedeljak podnesu ostavke u vladi Kosova, normalan proces.
- Ovo je politički proces koji je normalan u demokratskim zemljama. Mi pozivamo sve političke stranke da postupe u skladu sa Ustavom i u interesu naroda Kosova, rekao je prištinskim medijima portparol MCK Kai Miler Berner.
On je pozvao institucije da ne ometaju započete aktivnosti.
- Kosovo je u važnom poslu, na osnovu širokog konsenzusa, da nastavi da funkcioniše kao država i da nastavi svoj put ka EU. Nadamo se da to neće biti prekinuto, rekao je Kai Miler Berner.