Rade Bulatović nudio Tužilaštvu pregovore sa Mladićem
Rade Bulatović, bivši šef BIA, nudio je Tužilaštvu za ratne zločine pregovore sa haškim beguncem Ratkom Mladićem!
Međutim, kako piše beogradski "Blic", posle ponude koju je izneo Bulatović je istog dana otišao u kabinet tadašnjeg premijera Vojislava Koštunice i cela stvar - pregovori i moguća dobrovoljna predaja Mladića propadaju.
Prema saznanjima "Blica", Bulatović je ponudu o pregovorima izneo u periodu pre jula 2006. godine, to jest pre formiranja Akcionog tima za okončanje saradnje sa Haškim tribunalom. U Tužilaštvu je na ponudu Bulatovića odgovoreno pozitivno. Tužilac Vladimir Vukčević bio je spreman i da pregovara kako bi se Srbija oslobodila "omče". U to vreme i Vojislav Koštunica šalje signale tadašnjoj haškog tužiteljki Karli del Ponte da će Mladić biti predat pravdi.
- Očito je da su vagali da li da ga predaju ili ne. Doneli su odluku u svoju korist - kaže "Blicov" izvor.
U petak niko od upućenih u nadležnim organima nije želeo da komentariše "Blicova" saznanja. Izručenje Mladića bilo bi nepopularno za tadašnju Vladu na čelu sa Koštunicom, ali sumnja se da se nije razmišljalo samo o političkom rejtingu. Takođe, nije bilo moguće dobiti odgovor na pitanje da li je i čime Ratko Mladić eventualno mogao da uslovi tadašnji državni vrh, koji je po svemu sudeći imao saznanja gde se on nalazi.
Bulatovićevoj otvorenoj ponudi, međutim, prethodio je bitan događaj - pokušaj hapšenja haškog optuženika Stojana Župljanina. Nadležni organi imali su dojavu da se Župljanin krije u Nišu. Informacija o akciji hapšenja poslata je šefu BIA direktno preko kurira. "Blicov" sagovornik opisujući događaj kaže:
Bramerc: Mreža podrške izuzetno važnaMreža podrške jedan je od krucijalnih problema u saradnji sa Hagom i prema glavnom haškom tužiocu Seržu Bramercu. Ova tvrdnja pred holandskim parlamentarcima dovela je do predloga Holandije da se odloži odlučivanje da se zahtev za kandidaturu Srbije prosledi Evropskoj komisiji. |
- Razlika u vremenu od slanja informacije o početku akcije do ulaska na adresu bila je sat vremena. Zatečeni su upaljeni tehnički uređaji u kući. Župljanin je pobegao glavom bez obzira.
Rade Bulatović se, kako kaže naš sagovornik, raspitivao "ko je izvor za Župljanina". To je danas već javna tajna među izvorima dobro upućenim u hašku priču.
- Nije jasno zašto, ali se procenjuje da je i sam uvideo da je otišao predaleko. Pred njegov kraj na čelu BIA, doneo je adresu Župljanina - kaže naš sagovornik.
U potrazi za haškim beguncima nameće se još jedna pojava - insistiranje na hapšenju jataka haških begunaca. Sagovornik "Blica" kaže da se jataci ne hapse, "ne prekida se lanac", već se prate kako bi doveli do begunca. Međutim, to nije bila i logika Bulatovića. Kako piše "Blic", on je bio protiv takvih pokrivanja i zalagao se za hapšenje profesora Ekonomskog fakulteta u Subotici Koviljka Lovrea.
Lovre će tek kasnije biti označen kao Župljaninov pomagač na osnovu zabeleški iz sveske koja je pronađena u stanu haškog optuženika. Međutim, u kući Lovrea po privođenju pronađena je i šapka Ratka Mladića. U Župljaninovoj svesci bilo je još imena jataka, a jedno od njih je lokalnog funkcionera DSS iz Kragujevca.
Bulatović je odbio da kontaktira sa novinarom "Blica", samo je preko posrednika kratko poručio:
- Sve što je rekao su laži.
Tužilac za ratne zločine Vladimir Vukčević izjavio je pre dva dana u intervjuu za "Vreme" da postoji opasnost da "cure informacije" o akcijama prilikom potrage za haškim optuženikom Ratkom Mladićem i da se radi sve da se "preseku takvi tokovi". On je potvrdio da su pojedini haški begunci pre hapšenja i lociranja upozoravani, kao i da je sprovedena istraga oko toga ko je Stojanu Župljaninu javio da pobegne iz stana, ali da ništa nije otkriveno. Vukčević je rekao i da je početkom 2006. godine propuštena najveća šansa za hapšenje Ratka Mladića.
- To što je šef BIA Rade Bulatović uhapsio Stanka Ristića koji je skrivao Ratka Mladića, što je bio katastrofalan potez koji je omogućio Mladiću da pobegne. Imali smo Ratka Mladića u šaci. Bilo je čisto tehničko pitanje kako da se obavi hapšenje, precizirao je on.
Vukčević je govoreći o Mladiću rekao da je on bio lociran, a bivša glavna tužiteljka Haškog tribunala Karla del Ponte to je nazvala "nedostatkom političke volje".