NS traži puštanje nevino uhapšenih
Poslanici Nove Srbije zatražili su danas, na početku sednice srpskog parlamenta, od nadležnih organa da puste "nevino uhapšene" prilikom nasilja na beogradskim ulicama uoči i posle održavanja "Parade ponosa".
"Apelujemo da se puste svi nevino uhapšeni 10. oktobra, ima ih dosta, studenata, građana koji su se slučajno zatekli tamo. Uhapšen je i gospodin pred vratima crkve sa naforom u džepu", rekao je zamenik šefa poslaničkog kluba NS Miroslav Markićević.
On je dodao da ta stranka najoštrije osuđuje "ne kamen, već svaki kamenčić koji je pao na policiju".
U delu sednice u kome poslanici svakog utorka i četvrtka predstavnicima vlasti postavljaju pitanja, Markićević je istakao da oni koji su kršili zakon treba da odgovaraju, ali da nevino uhapšeni treba da budu pušteni iz pritvora.
Poslanici NS su od Republičkog javnog tužilaštva zahtevali i da reaguje povodom tvrdnji nekadašnjeg državnog sekretara u Ministarstvu za ljudska i manjinska prava Marka Karadžića da je resornom ministru Svetozaru Čipliću najviše smetalo to što je homoseksualac.
Poslanici DSS su od predstavnika vlasti zahtevali informacije o razlozima puštanja na slobodu Ilije Jurišića, osumnjičenom da je naredio napad na kolonu JNA u Tuzli 1992. godine, a radikali o lečenju lidera te stranke Vojislava Šešelja u Hagu.
Poslanici DSS su ministarku pravde Snežanu Malović upitali "pod čijim je direktnim uticajem reformisano srpsko pravosuđe" ukinulo prvostepenu presudu Jurišiću i postupak vratilo na početak, a njega pustilo iz pritvora.
"Ko je dao mandat predsedniku Srbije Borisu Tadiću da ratne zločince pušta na slobodu, a srpske žrtve ubija ponovo i ponovo", rekla je poslanik DSS Milica Vojić Marković.
Prema njenim rečima, deklaracijom o osudi zločina na Srbima, o kojoj bi poslanici kasnije trebalao da raspravljaju, nastavlja se rangiranje srpskih žrtava.
Posle sramne srebreničke deklaracije, srpske žrtve su označene kao žrtve drugog reda, a odavanjem počasti srebreničkim žrtvama, a ne i žrtvama u Bratuncu, srpske žrtve su označene kao žrtve trrećeg reda, rekla je Vojić Marković.
Radikali su premijera Mirka Cvetkovića upitali šta Vlada Srbije konkretno čini u vezi s "alarmantnim" zdravstvenim stanjem Šešelja, kao i šta planira da učini u cilju sprečavanja, kako su rekli, nepružanja stručne pomoći u njegovom lečenju.
Poslanici LDP su od ministra prosvete Žarka Obradovića zahtevali odgovor na pitanje "ko i zašto vrši opstrukciju akreditacije Internacionalnog univerziteta u Novom Pazaru".
Ta stranka je ukazala da je to značajan univerzitet, koji pohađa 4.000 studenata i ima isturena odeljenja u nekoliko gradova, a da se s akreditacijom te ustanove odugovlači, kao i da "postoji politička volja da se ona ne dozvoli".
Poslanici su potom prešli na raspravu o jedinoj tački dnevnog reda druge sednice jesenjeg zasedanja parlamenta - Predlogu deklaracije o osudi zločina počinjenih nad pripadnicima srpskog naroda i građanima Srbije.