Deca iz vrtića uveliko prate "Farmu"
Čak polovina dece u Srbiji predškolskog uzrasta redovno gleda "Farmu" i druge rijaliti-emisije. I pored oznake da su ovakvi sadržaji zabranjeni za mlađe ispod osamnaest godina, većina klinaca "Farmu" i "Velikog brata" prati redovno, i to u društvu svojih roditelja, tvrdi Nada Gertner iz Udruženja vaspitača.
- Na osnovu razgovora sa decom mogu da tvrdim da sigurno oko 50 procenata dece predškolskog uzrasta gleda "Farmu" i druge rijaliti-emisije. Ovi podaci su izuzetno zabrinjavajući, jer je to period kada deca formiraju mišljenje i najbrže usvajaju nova saznanja, razvijaju rečnik i usvajaju društvene norme ponašanja - kaže Nada Gertner.
Roditelji kvare decu i baš ih briga
Ona objašnjava da većina dece gleda te emisije, mada ne toliko po svom izboru, već se pridružuju roditeljima koji gledaju rijalitije. Roditelji privlače decu ovim programima i to preko svojih komentara, misleći da ona ne obraćaju pažnju, ne vide ili ne razumeju sadržaj.
Iako se producenti ovih programa "trude" da sankcionišu psovke i druge vulgarnosti, problem sa prenosima uživo je što ne možete unapred da znate šta će biti izgovoreno i šta će se dogoditi. Osim toga, pregled dana se emituje između 20 i 21 uveče, kada je većina srpskih porodica na okupu i prati televizijski program.
U vezi s tim, deca su mogla da čuju i vrhunsko glupo pitanje Ivanovićeve: "Zar vi svoju drugaricu nikad ne mazite po grudima?" - jer već i sad, a u budućnosti sigurno, ko bude pozitivno odgovorio na takvo pitanje - može da očekuje i šamar i tužbu za seksusalno uznemiravanje...
To se desilo posle ponoći, pa RRA nije imala osnova da kazni bilo koga. Firči je kasnije objasnio da je time hteo da skrene pažnju roditeljima da ne bi trebalo da dozvoljavaju deci da gledaju ovakve sadržaje i da su oni odgovorni za sve što deca čuju u programu.
Nada Gertner kaže da mališani koji prate ovakve programe pre svega usvajaju stavove koje roditelji iznose dok ih gledaju, a zatim rečnik učesnika donose u vrtiće i koriste ih u svakodnevnom govoru, pa čak i onda kada ne razumeju njihovo značenje. Za decu su značajnije reakcije i komentari roditelja, nego sam program.
Rasadnici vulgarnosti
- Upravo zbog psovki, svađa, neprirodnog ponašanja učesnika, roditelji ne bi trebalo u prisustvu dece da prate ovakve emisije, jer deca ništa korisno ne mogu da nauče, a sve što usvoje, predstavlja nakaradno, izveštačeno ponašanje. Nakon toga im je daleko teže objasniti šta nisu društveno poželjna ponašanja - upozorava ona.
Stručnjaci savetuju roditeljima da ovakve programe ne prate pred decom, jer ona tek treba da formiraju svoje stavove, ukuse, usvoje društvene norme ponašanja, razvijaju govor i bogate svoj rečnik, kao i da formiraju odnos prema svom okruženju i drugim ljudima u svojoj sredini. A ako ih već gledaju, onda deca treba da budu u drugoj prostoriji. Takođe je važno da pred decom, ako su već tu, komentarišu određena ponašanja u vaspitnom duhu i u skladu sa porukama koje inače šalju svakodnevno.