Sreda 21. 1. 2026.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
0
Sreda 06.10.2010.
21:03
Vestionline A

Kosmet i Srbija kao nekada dve Nemačke

Ambasador Nemačke u Srbiji Volfram Mas rekao je danas u Beogradu da se "model dve Nemačke" može primeniti na Srbiju i Kosovo i Metohiju kada je reč o praktičnim pitanjima, ali da suštinsku razliku između dve situacije predstavlja što je u Zapadnoj i Istočnoj Nemačkoj živeo isti narod.

"U zapadnoj Nemačkoj verovali smo da je najvažniji zadatak vlade da olakša život ljudima i sa jedne i sa druge strane granice, što bi moglo da se primeni na situaciju između Srbije i Kosova. Obični ljudi suočavaju se sa problemima koji su posledica činjenice da određena pitanja nisu rešena,, rekao je ambasador Mas za TV B 92.

Ništa nije nerešivo: Volfram Mas


"S druge strane", nastavio je Mas, "čuju se stavovi, a i naše iskustvo to pokazuje, da ništa nije nerešivo. Ukoliko sednete da razgovarate i imate dobru volju, za sve možete naći rešenje".


"U ono vreme mi smo odlučili i dogovorili se sa istočnom Nemačkom da ćemo kontroverzne teme ostaviti po strani i stvorili preduslov da praktična pitanja ne treba mešati sa nerazrešivim političkim problemima. U tom smislu, mislim da se neka sličnost može naći. S druge strane, u dve Nemačke živeli su Nemci, a to nije slučaj sa Srbijom i Kosovom", primetio je ambasador.


Mas je istakao i da, uprkos tome što dve Nemačke nikada nisu priznale jedna drugu, uspele da razdvoje praktična pitanja od nerešivih političkih problema kao što je status države.


Mas je povodom proslave 20. godišnjice "Dana ujedinjenja", rekao i da se Nemačka zalaže za početak razmatranja kandidature Srbije za članstvo u Evropskoj uniji, i naglasio da je dobro što je novi saziv holandskog parlamenta od tužioca Serža Bramerca i evropskog komesara za proširenje Štefana Filea dobio više informacija o Srbiji.


"Pitanje hapšenja preostalih haških begunaca, optuženih za ratne zločine za Holandiju je veoma važno. Važno je svima nama. Novi parlament će morati da zauzme stav. Zato mislim da je normalno što su iskoristili priliku da o situaciji na tom planu dobiju informacije iz prve ruke od tužioca Bramerca i od evropskog komesara Štefana Filea," kazao je Mas.

POVEZANE VESTI

VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
škorpija24. 10. - 22. 11.
Nečije namere ne zvuče dovoljno iskreno, stoga pažljivije analizirajte osobu koja plasira neobičnu priču. Kada situaciju na poslovnoj sceni posmatrate sa različitih aspekata, biće vam jasnije na koji način treba da rešavate svoje dileme. Komentari koje čujete od bliske osobe deluju pozitivno na vaše samopouzdanje.
DNEVNI HOROSKOP
blizanci22. 5. - 21. 6.
Delujete optimistično i očekujete pozitivne odgovore. Međutim, trenutna situacija na poslovnoj sceni ne zavisi prvenstveno od vaše volje ili uticaja. Pravilno procenite redosled poteza i nemojte dozvoliti da vas neko preduhiti. Važno je da pažljivije birate reči koje izgovarate pred svojim partnerom koji je nervozan.
DNEVNI HOROSKOP
vaga24. 9. - 23. 10.
Imate dobro idejno rešenje, ali neko pokušava da ogranici vasu ulogu i uticaj na dalji tok poslovnog dogovora. Nemojte dozvoliti, da se nesporazum negativno odražava na vasu koncentraciju ili da vas neko "ulovi" u svoju zamku. Važno je da se nalazite u pozitivnom okruženju. Pažljivije birajte društvo za grad.
  • 2026 © - vesti online