A šta sa srpskom imovinom na KiM?
Privredna komora Srbije očekuje od Vlade da u razgovorima sa Prištinom pokrene pitanje statusa srpske imovine na Kosovu i Metohiji, pišu beogradski mediji.
"Vrednost ukupne nepokretnosti na Kosovu i Metohiji na koju pravo polaže država Srbija, njena društvena i javna preduzeća, je oko 220 milijardi dolara, a vrednost privatne imovine više od 30.000 srpskih porodica koje su proterane po dolasku međunarodnih trupa je najmanje četiri milijarde dolara", rekao je saradnik PKS Branislav Gulan.
Vojna imovina sa nepokretnostima i zemljištem, računajući i vojni aerodrom kod Prištine, kako je rekao, procenjuje se na 95 miliona evra.
Prema rečima Gulana, "samo imovina 1.358 preduzeća sa Kosova i Metohije, čija se privatizacija privodi kraju, a pripadaju srpskim firmama, procenjuje se na više od 1,5 milijardi dolara".
Privatizacija na Kosovu i Metohiji je, kako je istakao, sprovođena "bez prethodnog utvrđivanja vlasništva, suprotno Rezoluciji 1244 Saveta bezbednosti UN i direktno na štetu vlasnika preduzeća iz Srbije, koja je i najveći vlasnik kapaciteta na Kosovu i Metohiji".
Gulan je podsetio da Fond za razvoj Srbije ima vlasničke udele u oko 150 preduzeća na Kosovu i Metohiji u vrednosti od oko 140 miliona evra, a potraživanja van Kosova i Metohije prema preduzećima sa Kosova i Metohije iznose više od 190 miliona evra.
"Samo imovina Elektroprivrede Srbije u južnoj pokrajini procenjuje se na tri milijarde evra", kazao je on i dodao da knjigovodstvena vrednost Železnica Srbije na Kosovu i Metohiji, infrastruktura i vozna sredstva, premašuje 200 miliona evra.