Čiplić: U Srbiji nema diskriminacije nacionalnih manjina
U Srbiji ne postoji diskriminacija nacionalnih manjina, izjavio je ministar za ljudska i manjinska prava Svetozar Čiplić, poručivši da funkcionisanje Bošnjačkog nacionalnog saveta zavisi od predstavnika tri liste koje su učestvovale na junskim izborima.
Srbija čini sve da Bošnjački nacionalni savet profunkcioniše u skladu sa zakonom, a da li će se to dogoditi do 3. oktobra zavisi od predstavnika sve tri liste, rekao je Čiplić povodom izjave izaslanika Evropskog parlamenta za Balkan Jelka Kacina da "Srbija do tog datuma mora da reši to pitanje".
"Što se tiče Ministarstva, mi smo učinili sve da Savet profunkcioniše. Proces držimo otvorenim i da bi bio potpuno transparentan u dogovor je uključen i OEBS", kazao je Čiplić.
Kacin je sarajevskim medijima izjavio da je Srbiji poslao pismo u kome je, kako je naveo, poručio da je "neprihvatljivo da se isključivo od Bošnjaka traži da formiraju nacionalno veće dvotrećinskom većinom, dok su pre toga svi nacionlani saveti drugih nacionalnih manjina izabrani nadpolovičnom većinom".
Čiplić je rekao da u Srbiji nema diskriminacije i da on nije dobio najavljeno Kacinovo pismo.
"Pismo, kao i nekoliko prethodnih, koja su najavljivana, ostala su samo u najavi. Diskriminacija nacionalnih manjina u Srbiji ne postoji, niti se iko u Srbiji prema manjinama odnosi na različite načine", rekao je Čiplić.
On je ukazao i da u poslednje dve godine niko nije imao relevantna saznanja o sistemskoj i organizovanoj diskriminaciji neke manjine u Srbiji.
"Posebno to nisu imali predstavnici manjina koji imaju političku legitimaciju da zastupaju manjine", rekao je ministar za ljudska i manjinska prava.
Povodom ponude lidera Liberalno-demokratske partije Čedomira Jovanovića da podrži predsednika Borisa Tadića i Vladu Srbije u slučaju da ministri Rasim Ljajić i Sulejman Ugljanin ucenjuju rešavanje problema u Sandžaka, Čipilić je rekao da dvojica ministara "ni na koji način ne opstruišu rešavanje problema" u toj regiji.
"Naprotiv. Kao predstavnici Bošnjaka, koji jedini imaju političku legitimaciju izborenu na izborima, doprinose rešavanju nastalih problema", naveo je Čiplić.
Problem, prema njegovim rečima, proizvode oni koji bi pre izbora i izvan izbora da se nametnu sa svojom neproverenom političkom legitimacijom.
"Kao što se u petak moglo videti, sporna su dva mandata koja po izbornim rezultatima pripadaju Bošnjačkom preporodu, ali bi lista Bošnjačke kulturne zajednice (Muamera Zukorlić) želela nekako da ih prisvoji i na taj način s natpolovičnom većinom vlada nacionalnim savetom", rekao je Čiplić.
On je poručio da je oko rokova Zakon jasan i da se, ukoliko Nacionlani savet ne funkconiše šest meseci, raspisuju novi izbori.
Izbori za nacionalne savete manjina koje žive u Srbiji održani su u junu. Na tim izborima za Nacionalni savet Bošnjaka učestvovali su Bošnjačka kulturna zajednica čiji je nosilac liste bio muftija Zukorlić, Bošnjačke lista na čijem je čelu bio narodni poslanik Esad Džudžević i nezavisna lista Bošnjački preporod.