Popović: Nećemo u EU ni za 20 godina!
Parolom "Evropa nema alternativu“ vlast pokušava da sakrije probleme sa kojima se zemlja suočava, kao i sopstvenu nesposobnost da ih rešava, smatra potpredsednik DSS-a Nenad Popović i tvrdi da ova vlada "nema ekonomski program i da zato jedino rešenje vidi u Evropskoj uniji“.
"Ne možemo samo da čekamo da uđemo u EU, jer se to neće desiti u narednih 10, 15 ili možda čak 20 godina. Šta do tada da radimo? Kad kažete da EU nema alternativu, onda EU shvata da ste vi zbog toga spremni da žrtvujete sve, pa i svoju teritoriju. Evropa neće primiti nekog ko je ekonomski slab. Rumuniju i Bugarsku su primili iz političkih razloga, a evo oni i danas loše žive", rekao je Popović za "Alo".
On je dodao da "nisu u boljoj poziciji ni baltičke zemlje, pa Grčka koja je pred bankrotom, Španija, Portugal... Evropa ima velike probleme".
"Takođe, ne smemo da zatvorimo oči pred tim da EU danas podržava nezavisnost Kosmeta i zato sa njima treba da otvorimo dijalog, a ne da pristajemo na ucene", smatra Popović.
Na pitanje šta je alternativa EU, Popović odgovara da je "ključna stvar pomoć državnoj ekonomiji, zapošljavanje građana i očuvanje životnog standarda".
"Da bi se to desilo, neophodno je u domaću privredu usmeriti pet, šest milijardi evra kako bi se pomoglo proizvodnji. Najveći problem je nelikvidnost domaćih preduzeća, veliki broj je pred stečajem, ne isplaćuju se plate, kaskamo za susednim zemljama. Prvi put u istoriji BiH, Crna Gora i Makedonija imaju veće plate od nas", dodao je on.
Popović smatra da treba ulagati u četiri osnovne oblasti - građevinu, privredu, energetiku i infrastrukturu.
"Ove četiri grane zapošljavaju najveći broj ljudi i imaju najveću moć da privuku kooperante. U ovim granama je i najveći broj domaćih proizvoda i na taj način jačamo domaću proizvodnju. Samo proizvodnja može da omogući redovno plaćanje poreza i plata, tako se stimuliše i javna potrošnja. U suprotnom, pretvorićemo se u nečiju koloniju", kazao je on.
Popović je naveo da "oko 50 odsto investicija dolazi iz zemalja EU" i da treba da sa njima i ubuduće imamo odlične ekonomske odnose, ali ne da zavisimo samo od jednog ekonomskog partnera. To je uvek loše".
"Mora da postoji disperzija rizika, kako ne biste, ako pokvarite odnose sa jednim partnerom, došli u bezizlaznu situaciju. Iste pogodnosti koje dajemo firmama iz EU treba da omogućimo i privrednicima iz Rusije, Kine... Mi smo jedina evropska zemlja koja sa Rusijom ima potpisan bescarinski sporazum. To je ono što treba da reklamiramo, da pozovemo investitore da dođu da proizvode kod nas, gde je jeftinija radna snaga, da im damo najpovoljnije uslove, da ih oslobodimo poreza 10-15 godina i da mogu bez carina da izvoze u Rusiju", naveo je on.