"Možemo sa SNS ako prihvate program DS"
Predsednik Političkog saveta Demokratske stranke Dragoljub Mićunović izjavio je danas da bi ta stranka mogla da sarađuje sa SNS, ako bi ona bez kolebanja prihvatila program DS. Prema Mićunovićevim rečima to znači "zalaganje za evropske integracije, ubrzano prilagođavanje Srbije evropskom zakonodavstvu i standardima, integrisanje u privredni svet Evrope, ali i ostalih velikih političkih i ekonomskih sila SAD, Rusije i Kine".
Mićunović je na pitanje da li bi, ako bude izbora, DS sarađivala sa SNS, odgovorio da je dobrodošao u tu koaliciju ko god prihvata program DS i da "možemo da sarađujemo ako kažu da se slažu sa svim stavovima DS".
On je gostujući na B92 podsetio da program DS predstavlja zalaganje za evropske integracije, ubrzano prilagođavanje Srbije evropskom zakonodavstvu i standardima, integrisanje u privredni svet Evrope, ali i ostalih velikih političkih i ekonomskih sila SAD, Rusije i Kine.
Međutim, problem je ući u stvarnu koaliciju sa partnerom, koji se koleba po pitanju Kosmeta i razmišlja da se odrekne jake proevropske retorike, koja bi mu donela poene ili da se vrati na patriotsku retoriku i da "nas optužuje za veleizdaju", kazao je Mićunović.
On smatra da razlozi koje opozicija navodi za raspisivanje izbora nisu ozbiljni, jer se ona oko osnovne pozicije ne slaže, nego je saglasna samo da bi bilo dobro da ima izbora.
O Jeremiću u oktobru
Upitan o oceni rada ministra spoljnih poslova Vuka Jeremića, Mićunović je odgovorio da je Glavni odbor DS zakazan za 2. oktobar uoči skupštine DS i da će biti pripremljen izveštaj sa osvrtom na unutrašnju i spoljnu politiku, ocenivši da je bilo "šumova na komunikaciji između našeg ministarstva i EU". Prema njegovim rečima, na toj sednici biće razmotren i ocenjen rad ministra spoljnih poslova Vuka Jeremića, kao i rezultati koji su postignuti po pitanju Kosova u Generalnoj skupštini UN u Njujorku. |
Mićunović je ocenio da se lideri SNS i DSS Tomislav Nikolić i Vojislav Koštunica neće dogovoriti, ali da to nije dobro za DS, jer se sa slabom opozicijom kvari i svaka vlast zbog nedostatka kontrole i alternative.
"Kada bi se neko posle desetak godina probudio našao bi se u čudu - da je Nikolić najveći zagovornik EU, a da je Koštunica protiv EU", rekao je Mićunović, ističući da su njihove stranke dugo, čitavu deceniju vodile suprotnu politiku.
Raspisivanje izbora se traži kada neke stranke misle da imaju šanse da pobede, ali to se radi na ozbiljan način, sa pripremljenim koalicionim sporazumima, rekao je on, ukazujući da vanredni izbori znače gubitak novca i vremena i da bi, ukoliko vlada može da funkcioniše, "to bila skupa cena da se tako lako ide na izbore".