LGBT: Parada će promeniti položaj gej populacije
Prva "Parada ponosa" u Srbiji, 2001. godine, završila se brutalnim nasiljem, druga - zakazana za septembar prošle godine - otkazana je da do nasilja ne bi došlo, a gej aktivisti i pripadnici LGBT populacije veruju da će ovogodišnji "prajd", zakazan za 10. oktobar, zahvaljujući širokoj podršci državnih institucija biti uspešno organizovan.
Borci za gej prava ističu da je održavanje parade značajno da bi skrenulo pažnju javnosti da je zajednica lezbejki, gej, biseksualaca i transrodnih (LGBT) osoba prisutna u Srbiji.
Nadaju se da će parada proći bez nasilja, ali ne veruju da će skup bitno promeniti položaj LGBT populacije u Srbiji.
"Posle jedne gej žurke sa drugom sam krenuo kući. Čekali smo gradski prevoz, a neki sumnjivi likovi stajali su sa strane. Rekao sam drugu da će nas napasti, prišli su i iz čista mira počeli da nas udaraju i psuju. Moj drug je završio u bolnici", ispričao je Tanjugu mladić koji nije želeo da otkrije svoj identitet, iz straha od novih napada.
Dugogodišnji gej aktivista Boris Milićević ističe da su glavni problemi sa kojima se susreće LGBT zajednica nasilje, diskriminacija i sistemsko društveno odbacivanje.
Milićević je Tanjugu rekao da ga brine to što se ponavlja situacija od prošle godine, jer država ne radi preventivno na obeshrabrivanju svih onih koji hoće da vrše nasilje.
"Pronacističke organizacije vrlo uspešno regrutuju ljude koji hoće da napadaju učesnike 'Parade ponosa'", naveo je on.
Prema rečima Milićevića, LGBT populacija nema poverenja u državu jer je Srbija, kako je naveo, u poslednjih 50 godina loše postupala prema njima.
"Neko je žrtva i umesto da bude zaštićen od sistema on biva vređan, šikaniran i doživljava nasilje i zato država mora jasno da pošalje poruku", rekao je Milićević.