Jakšić: Tadić nas je izdao
Skupština Zajednice srpskih opština Kosova i Metohije je zatražila je smenu predsednika Srbije Borisa Tadića. Marko Jakšić, član predsedništva DSS-a, objašnjava da je to urađeno zbog časti i pokolenja. Članovi tog tela su, kako kaže, svesni da srpski parlament nema snage da pokrene inicijativu za smenu šefa države, koji je, po mišljenju članova Skupštine Zajednice - izdajnik.
S obzirom na poslednja dešavanja, da li znate kome pripadate?
- Čitam Ustav i on kaže da sam državljanin Srbije. I sve dok je ovaj Ustav i Rezolucija SB UN 1244 na snazi, znam da živim na prostoru koji je deo Srbije.
Sada vidimo da je predsednik Srbije Boris Tadić tri godine pričao da zastupa politiku i evropskih integracija i očuvanja Kosova, a da je na kraju žrtvovao Kosovo zarad ulaska u EU.
I ne samo da je žrtvovao i prevario narod, on je ugozio celovitost zemlje i prekršio Ustav za koji se zakleo da će štititi.
Ta reč kompromis je zapravo druga reč za izdaju jer se faktički odrekao dela teritorije. On to naravno neće nikada priznati i nastaviće da vrti istu ploču, ali se predsednik svojski i svesrdno trudi da na terenu uspostavi i podari vlast Albancima.
Skupština Zajednice srpskih opština KiM je zatražila Tadićevu smenu, odnosno da narodni poslanici pokrenu tu inicijativu u Skupštini Srbije.
- Skupština Zajednice je uputila ovaj zahtev svim poslaničkim klubovima. Svesni smo da je za zakazivanje sednice potrebno 84 poslanika i pretpostavljamo da je moguće skupiti taj broj, odnosno da je realno da se sednica s temom smene predsednika održi. Ipak, ne gajimo nadu da će to da se desi jer je u Skupštini koalicija koja drži sve.
Čak i da pokrenemo inicijativu pred Ustavnim sudom Srbije, od toga ne bi bilo ništa,jer se već unapred zna kakvu bi odluku doneli. Ali, mi smo Tadićevu smenu zatražili zbog naše svesti i savesti jer je ovde očigledna izdaja na račun virtuelnog ulaska u EU.
Neozbiljna država
Kažete da je Srbija promenom Rezolucije ispala neozbiljna prema državama koje je lobirala? |
Šta DSS planira da uradi tim povodom?
- Imamo 21 poslanika, odnosno 20, jer nam jednog otimaju. Ali, nezavisno od toga, pretpostavljam da će podržati naš zahtev, ali sam broj poslanika pokazuje da bez podrške ne možemo da sami organizujemo raspravu u Skupštini Srbije.
Zahvalili ste se Rusiji na pomoći u očuvanju Kosova. Da li ste čuli njihove komentare nakon što je Srbija prepravila Rezoluciju?
- Nisam imao kontakte sa ambasadorom Rusije u Srbiji, tako da ne znam. Važno je da je Rusija uvek bila tu da oslušne i glas nas koji živimo na Kosmetu.
Zahvalni smo zbog toga, kao i za održavanje tradicije koja je postojala do 1912. godine kada ruska vlada i carski dvor imao konzule na području Kosmeta.
Rusija je oduvek poklanjala pažnju Kosovu, a svi smo svesni, da je nezavisnost južne pokrajine antisrpski, ali i antiruski projekat zapada.