Zukorlić: Zovite me na pregovore
Glavni muftija Islamske zajednice u Srbiji Muamer Zukorlić izjavio je da čeka inicijativu iz Beograda za razgovor sa predstavnicima vlasti ali da mu "ne pada na pamet" da on traži taj razgovor.
Zukorlić je u intervju za B92 rekao da nije tačno da njegova retorika doprinosi podizanju tenzija u Sandžaku, već smatra da njegovo ponašnje doprinosi miru.
Pozivi na građansku neposlušnost i zahtev za ubrzano proglašavanje autonomije su, kako je rekao, posledica toga što vlast ignoriše probleme Bošnjaka.
Po njegovim rečima, izraz tog osećanja je i navijačko slavlje u Novom Pazaru posle pobede košarkaša Turske nad Srbijom, u kojem Zukorlić ne vidi nikakav problem. Naprotiv, muftija je istakao da je i sam navijao za Tursku.
Zukorlić je ponovio da ima problem da Srbiju doživi kao svoju domovinu, ali poručuje da je njegovo ponašanje godinama "integrističko", a odnos prema državi pun emocija jer želi da je "oseti svojom" državom i smeta mu "koliko je pojedinci upropaštavaju".
"Dokle god podižem ton, to znači da se nisam odrekao Srbije već da želim da budem tu, jer bi u protivnom gledao da budem što dalje od Beograda", naveo je on.
Naglašavajući da želi, ali da neće sam inicirati razgovor sa vlastima u Beogradu, Zukorlić je kazao da su ključna pitanja pravo Bošnjaka i njihova sloboda, "agresija na Islamsku zajednicu u Srbiji 2007. godine", problem ometanja funkconisanja Bošnjačkog nacionalnog veća i "lečenje" svih oblika diskriminacija na verskoj i nacionalnoj osnovi.
Muftija je negirao da želi dijalog isključivo sa predsednikom Borisom Tadićem i dodao da bi prihvatio razgovor sa vladinom delegacijom iza koje bi stala država "do predsednika Tadića".
Tadić: Niko ne može da pregovara sa državom
Boris Tadić rekao je večeras, povodom izjave muftije Muamera Zukorlića da je spreman na pregovore sa državom o problemima u Sandžaku, da niko ne može da pregovora sa državom, već samo da razgovara o različitim modalitetima za rešavanje problema.
Nije evropska praksa da političke razgovore vode predstavnici verskih zajednica: Boris Tadić
"Niko ne može da pregovara sa državom. Država je jedna i niko ne može biti pregovaračka strana državi. Taj koji bi to pokušao imao bi očigledno nameru da monopolizuje jedno pitanje jedne nacionalne zajednice", rekao je Tadić.
Tadić smatra da Srbija mora uvek da bude posvećena rešavanju pitanja statusa verskih zajednica i nacionalnih manjina "jer samo tako može postati stabilno društvo koje će kao svoju zemlju doživljavati svi njeni građani, bez obzira na versku i nacinalnu pripadnost".
"Što se tiče verskih lidera, apsolutno nije evropska praksa niti je u skladu sa našom namerom da postanemo članica EU da političke razgovore vode predstavnici verskih zajednica. Tu treba razdvojiti nacionalno i versko pitanje i sa svakim ko ima puni legitimite u vlastitoj oblasti treba razgovarati", naglasio je on. |
"Ne želim, međutim, segmentalne razgovore jer nije reč o problemu sa jednim ministarstvom. Najcelishodnije bi bilo da se sastavi jedna delegacija iza koje će stati predsednik vlade i republike", precizirao je.
Po njemu, sa "strane vlasti" u razgovoru bi morali da budu i ministri Sulejman Ugljanin i Rasim Ljajić, dok bi s druge strane bili politički i verski predstavnici Sandžaka.
Zukorlić je upozorio da je "opasno poigravati se" događajima poput protesta u Novom Pazaru 4. septembra, na Hadžetu, gde je gradska uprava započela gradnju obdaništa na, kako tvrdi, vakufskoj imovini.
"To je nešto neoprostivo za vlast da se tolika policija da u ruke Ljajiću i Ugljaninu koji na taj način ucenjuju vladu", rekao je Zukorlić.
Zukorlić je potvrdio da sa drugom opcijom - Islamske zajednice Srbije, na čelu sa reis ul ulemom Ademom Zilićem, koju on naziva "veštačkom tvorevinom", nema nikakvih kontakata i nikada ih, kaže, neće ni imati.