Beograd spreman za pregovore s Prištinom
Beograd je potpuno spreman za početak dijaloga sa Prištinom, izjavio je ministar za Kosovo i Metohiju Goran Bogdanović, napominjući da će se "naš pregovarački pristup modifikovati u zavisnosti od formata pregovora”. Bogdanović nije mogao da precizira ni kada bi razgovori mogli da počnu ni o čemu će se tačno razgovarati.
"Rezolucija je tek usvojena, neozbiljno je u ovom trenutku baviti se procenama i licitiranjem. Postoji uobičajen sled poteza i određena procedura pripreme tako važnih događaja. Razumem nestrpljenje javnosti, ali shvatite još nisu počele ni pripreme za dijalog”, rekao je Bogdanović za "Politiku".
“Zaista bilo bi neozbiljno u ovom trenutku izlaziti u javnost sa nagađanjima, pretpostavkama ili detaljima. Bitno je da je rezolucija otvorila vrata dijalogu Beograda i Prištine, ali i da ona izbija liderima kosovskih Albanca izgovore za izbegavanje razgovora”, ocenio je ministar Bogdanović.
Preciznijih informacija o početku i temama pregovora nemaju ni u Ministarstvu spoljnih poslova. Istovremeno, u Prištini znaju o čemu sigurno ne žele da pregovaraju.
Osim razgovora o statusu, sudeći bar po izjavi kosovskog premijera Hašima Tačija, za njih je neprihvatljiva i mogućnost da problemi na severu Kosmeta budu tema budućih razgovora, jer je reč o "unutrašnjem pitanju Kosova".
Po mišljenju Tačija, sa Beogradom trebalo bi da se razgovara o "otvorenim problemima na terenu”, pri čemu teren podrazumeva "balkanski region i njegovu integraciju u EU”.
Bogdanović je, komentarišući najnovije incidente u Kosovskoj Mitrovici, ocenio da je upravo dijalog Beograda i Prištine put ka rešenju takvih problema.
"Tači tom svojom izjavom nastoji da umiri javnost kosovskih Albanaca. Ne želim da odgovaram na takve neodmerene i ishitrene izjave namenjene isključivo političkoj sceni kosovskih Albanaca.”
Bogdanović razume da je usvajanje zajedničke rezolucije Srbije i EU izazvalo određena kolebanja u Prištini.
"Većina kosovskih analitičara, govorim o analitičarima među kosovskim Albancima, ocenjuje da od trenutka usvajanja rezolucije Srbije i EU, počinju teži dani za Prištinu i da nastupaju sasvim drugačije okolnosti nego što su bile do sada, odnosno da Beograd sada može da računa na podršku i zapadnih faktora."
Uvek smo bili za dijalog
Bogdanović je napomenuo da se Beograd uvek zalagao za dijalog o svim otvorenim pitanjima, najvažniji je bez ikakve dileme status, ali od vitalnog značaja je i pitanje zaštite i poboljšanja uslova života kosmetskih Srba.
Dijalog je jedini put za smirivanje tenzija, ostrašćenosti i konačno do pronalaženja trajnog i obostrano prihvatljivog rešenja”, zaključio je Bogdanović. |