Beogradski univerzitet, najstariji u regionu
Svečanom akademijom i uručivanjem nagrada najboljim studentima, Univerzitet u Beogradu (UB), najstarija visokoškolska institucija u regionu, obeležiće danas svoj dan, u prisustvu visokih domaćih i stranih zvaničnika, profesora i saradnika.
Svečanosti će, kako je najavljeno iz Rektorata UB, prisustvovati potpredsednik Vlade i ministar za nauku i tehnološki razvoj Božidar Đelić i ministar prosvete Žarko Obradović, a biće uručeno priznanje japanske vlade profesorki Ljiljani Marković sa Filološkog fakulteta, za dugogodišnji rad i zalaganje u oblasti japanskog jezika i japanologije.
Tradicija duga 202 godine
Univerzitet u Beogradu, kao državna visokoškolska institucija, sa tradicijom od 202 godine, obeležava 13. septembar kao svoj dan u znak sećanja na početak nastave na Visokoj školi u Beogradu.
Visoku školu osnovao je Dositej Obradović 1808. godine, tokom zatišja posle žestokih borbi s Turcima, sa ciljem da pravnički obrazuje buduće državne činovnike. Dve godine kasnije Dositej otvara Bogosloviju, a nakon što Turci pale impozantnu biblioteku Beogradskog učilišta 1813. godine, usledilo je povlačenje Visoke škole u Kragujevac i osnivanje tamošnjeg Liceja 1838. godine.
Licej je premešten u Beograd 1841. godine, a 1863. godine se transformiše u Veliku školu. Sa tri fakulteta (Pravni, Filozofski i Tehnički fakultet) Velika škola smeštena je u zdanje koje je jedan od najpoznatijih Srba toga doba - Miša Anastasijević poklonio svom otečestvu, gde je i danas Rektorat UB.
Zakon o Univerzitetu
Donošenjem prvog Zakona o Univerzitetu 1905. godine, Velika škola je proglašena za Univerzitet u Beogradu. Zakonom donetim iste godine, zajamčena je autonomija univerziteta, i proklamovano da su nastavnici "slobodni u izlaganju".
Od malog jezgra sa 20 studenata, koliko ih je bilo 1808. godine, Univerzitet u Beogradu izrastao je 1905. godine u visokoškolsku ustanovu od tri fakulteta, sa 34 nastavnika i 788 studenata.
Od tada se Univerzitet u Beogradu neprekidno razvijao, tako da danas predstava najveću i najstariju visokoškolsku ustanovu u regionu, koja se sastoji od 31 fakulteta, 11 naučnih instituta, Univerzitetske biblioteke i centara, sa oko 90.000 studenata i gotovo 7.000 nastavnika, istraživača i saradnika, koji čine najveći deo naučnoobrazovnog potencijala Srbije.
Period posle II svetskog rata
Posle Drugog svetskog rata, Univerzitet u Beogradu je bio polazište za osnivanje gotovo svih kasnijih univerziteta na području Srbije, Crne Gore, Bosne i Hercegovine i Makedonije.
Univerzitet je, prema rečima rektora Branka Kovačevića, i danas spreman da zadrži i unapredi poziciju vodeće visokoškolske ustanove u regionu, čuvajući vrednosti tradicije, zbog čega je i prepoznatljiv kao nacionalni brend, prilagođavajući se izazovima novog vremena.
Njegovi studenti i nastavnici dali su ogroman doprinos kulturnom, naučnom, obrazovnom, političkom i privrednom životu, rekao je rektor Kovačević. Pristupom Srbije Bolonjskom procesu, pred Univerzitet se postavlja zadatak da se uključi u jedinstveni evropski akademski prostor.