Drašković: Kosmet je izvan Srbije
Srbija svoje strateške i nacionalne interese može da brani samo u saradnji sa Evropskom unijom i SAD, izjavio je predsednik Srpskog pokreta obnove Vuk Drašković.
U razgovoru za "Glas Amerike" on objašnjava da rezolucija o Kosmetu doneta u Generalnoj skupštini UN, predstavlja diskontinuitet sa politikom sukoba i konfrontacije sa vodećim silama sveta koju je vodio Slobodana Milošević još od devedesetih godina prošlog veka.
"Srbija se mora opredeliti. Bez obzira na snažno antizapadno raspoloženje danas u Srbiji, da su predsednik Tadić, Vlada, proevropske stranke i trezvena nacionalna elita danas obavezne da beskompromisno krenu ka evroatlantskim integracijama i da sa antizapadnim snagama u zemlji ne prave bilo kakve kompromise i da im ne prave bilo kakve ustupke", rekao je Drašković, a prenose beogradski mediji.
Na pitanje da li je ovakvim razvojem događaja problem statusa Kosmeta zauvek skinut sa dnevnog reda, Drašković je rekao da je sada jako teško govoriti o tome, ali, po njegovim rečima, istorija nas uči da ništa nije definitvno gotovo i da je nemoguće reći šta će se dogoditi za 20 do 40 ili više godina.
"Odvojimo jedno od drugog. Sadašnju stvarnost na Kosmetu, a ona je ta da je Kosmet izvan Srbije i da države Srbije na Kosmetu nema, od jednog istorijskog uverenja srpskog naroda da je Kosmet srpski Jerusalim, da je Kosmet Srbija", naglasio je Drašković.
To istorijsko uverenje srpskog naroda, ističe on, živelo je i kada je Kosmet bio u Srbiji, i kada Kosmet nije bio u Srbiji. Ono je, dodao je, živelo čak i onda kad nije bilo Srbije same.
Posle nepovoljne odluke Međunarodnog suda pravde i razvoja dogadaja sa rezolucijom usvojenom u UN, Srbija mora, po mišljenju Draškovića, da se uz pomoć evropskih partnera i SAD izbori za međunarodne garancije i obezbedi specijalni status za Srbe na Kosmetu, za njihovu kulturnu baštinu i za sam sever Kosmeta.
Na pitanje da li će ova, ili bilo koja vlast u Srbiji imati snage da uđe u pregovore sa Prištinom, Drašković kaže da "poregovaraju i ratni neprijatelji", dodajući da ne može da vodi državu niko ko neće da razgovara i da pregovara.
Poslednji događaji neće uticati na stabilnost vladajuće koalicije, smatra Drašković, kao što to, po njegovoj oceni, neće učiniti ni ponovo aktuelizovani predlog SPO da se donese zakon o otvaranju dosijea, koji je ova stranka podnela još 2004. godine.
"Pokazaće se i ko je, ako je, od sadašnjih ministara, poslanika evropske orijentacije, akcenat stavljam na ove evropske opijentacije, bio stalno u dosluhu ili je bio agent tajne komunisticke službe", naglasio je Drašković.
Drašković je rekao da će otvaranje dosijea biti lekovito za Srbiju, a ujedno, tvrdi, to je nešto bez čega Srbija neće moći u Evropu.