Rokfeleri: Kosmet je nezavistan
Predsednik "Fondacije braće Rokfeler" Stiven Hajnc je ocenio da će Srbija i Kosmet postati članice EU ali kao odvojene države, iako će za to biti potrebno dosta vremena.
On je istakao da bi to bio nov početak za obe zemlje i jedan od faktora ponovne saradnje i dodao da je pitanje statusa Kosmeta "rešena stvar" i da je vreme da se predstavnici vlasti okrenu produktivnosti.
"Svi žele da Srbija, ali i ceo region, postanu članovi EU što pre, odnosno koliko im to standardi budu dozvoljavali. To je nedovršen posao za Evropu i svi kompetentni činioci moraju pomoći u tome da se ova priča završi... Iako tako trenutno ne izgleda, optimističan sam da Beograd i Vašington mogu imati zajedničke interese u budućnosti", rekao je Hajnc za list "Danas".
Biografija Stivena Hajnca
Stiven B. Hajnc je predsednik Fondacije Braća Rokfeler od 2001. godine, organizacije koja se bavi temama demokratske prakse, održivog razvoja i mirom i bezbednošću. Pre nego što se pridružio ovoj Fondaciji, bio je osnivač i predsednik organizacije Demos. Bio je i višegodišnji potpredsednik Ist-Vest instituta u kome se bavio pitanjima ekonomskih reformi, razvoja civilnog društva i međunarodne bezbednosti. Bio je politički analitičar i zvaničnik države Konektikat. Fondacija Braće Rokfeler u Srbiji sarađuje sa Ministarstvom zaštite životne sredine i prostornog planiranja. |
Hajnc smatra da odluka Generalne skupštine UN o rezoluciji o Kosmetu neće biti konačna tačka u rešavanju odnosa Srbije i Kosmeta nego "samo korak na putu ka tome kako dve zemlje da žive jedna pored druge, kako da se organizuje snabdevanje vodom, strujom, kao i drugim stvarima, koje utiču na živote građana i Srbije i Kosmeta".
On ne očekuje da će Srbija brzo ući u EU i NATO, ali da to moraju biti dugoročni ciljevi i dodaje da je na tom putu potrebno da Srbija traži pomoć od Brisela, Vašingtona, privatnog sestora, nevladinih organizacija.
O trenutnim odnosima između Srbije i BiH, Hajnc kaže da je izuzetno važno uspostaviti što bolju regionalnu saradnju između dve zemlje.
"Nakon raspada Čehoslovačke, i Češka i Slovačka su znale da ako žele da budu u evropskoj zajednici, moraju da rade zajedno na nekim pitanjima i dokažu EU da su sposobne za to. I uspele su u tome. To treba da bude model za ceo region", dodao je on.
"Fondacija braća Rokfeler" se bavi temama demokratske prakse, održivog razvoja i mirom i bezbednošću.