Jeremić izbačen iz trke za potpredsednika DS-a
Vuk Jeremić neće biti smenjen s mesta ministra inostranih poslova, ali će ga stići kazna na stranačkom polju, jer, prema pisanju beograskih medija, on neće biti kandidat za potpredsednika stranke.
Kako se navodi u "Blicu", Jeremić neće biti kandidat jer bi, kako navode njihovi izvori iz Demokratske stranke, "nastala pobuna kad bi se to dogodilo".
"Ministar za Kosmet" (kako ga sa dozom omalovažavanja nazivaju neistomišljenici) dugo je bio deo paketa (spiska) čega sve Srbija treba da se odrekne, koji su diplomate moćnih zemalja, počev od Amerike, preko Nemačke i Francuske, isporučivale Srbiji. Šefica evropske diplomatije Ketrin Ešton, s kojom je predsednik Srbije i lider DS Boris Tadić postigao saglasnost o srpskoj rezoluciji, prvi je ključni političar koji to nije ni pomenuo, saznaje "Blic" iz izvora bliskih njenom kabinetu.
Taj zahtev je skinut s dnevnog reda, po sistemu "partnerima se ne diktiraju uslovi", ali se samo dva dana kasnije pojavio na domaćoj sceni.
"Najmoralnije bi bilo da ne strada Vuk Jeremić, najmoralnije bi bilo da je Boris Tadić putovao u Njujork, pa on da donese lošu vest koja je plod njegove borbe za Kosovo i Metohiju", rekao je Tomislav Nikolić, lider SNS.
Na to je stigla odbrana iz redova socijalista. Lider SPS i zamenik premijera Ivica Dačić izjavio je juče da "apsolutno ne podržava" zahtev opozicionih stranaka za smenom ministra Jeremića. Spekulacije o smeni demantovane su odmah iz ministarstva i kabineta predsednika Srbije.
S obzirom na to da ministarsko mesto ipak zavisi isključivo od volje Borisa Tadića, Jeremić nije ni najmanje ugrožen jer je pre svega sprovodio politiku svog mentora i profesora iz srednje škole, a sada lidera stranke jer je u stalnim konsultacijama sa njim i jer je, a to nije najmanje važno, političko "čedo" Borisa Tadića. Vuk može i da nešto pogreši i da se zaleti i zanese, ali podršku šefa stranke mu je teško uzeti.
Stranačke funkcije, međutim, ne zavise od isključive volje lidera. Boris Tadić je prinuđen da osluškuje volju članova svoje stranke.
- Pre nekoliko dana, odlučeno je da Vuk Jeremić ne bude kandidat za potpredsednika. Istovremeno je dogovoreno da se izborna skupština stranke održi do kraja oktobra i kad je u pitanju broj novih potpredsednika biće ih najverovatnije sedam. Jeremića neće biti među njima jer nema gotovo nikakav stranački staž, u stranci ga ne vole i verovatno bi izbila pobuna kad bi Tadić odlučio da Vuka postavi za potpredsednika. Slična atmosfera je bila svojevremeno kada je Zoran Đinđić hteo da Čedomira Jovanovića, posle studentskih protesta 1996-97. godine, postavi na isto mesto. Morao je malo da sačeka, da Jovanović odradi poslove za stranku, da ga članstvo upozna, pa ga je tek onda imenovao - kaže za "Blic" izvor iz DS.
Odijum prema Jeremiću postoji i zbog njegovog veoma visokog rejtinga u biračkom telu. Već dugo su Tadić i Jeremić gotovo podjednako popularni u Srbiji i u poslednje vreme su dobili značajnog konkurenta u liku Tomislava Nikolića. Zanimljivo sa tom popularnošću jeste da Jeremića podržavaju glasači svih stranaka u velikoj meri i da je među pristalicama DSS i DS podjednako popularan, da deset odsto birača SRS misli pozitivno o njemu, kao i 22 odsto birača naprednjaka. Podrška glasača desničarskih stranaka posebno smeta članovima DS.
Problem zbog kog bi Jeremić, kao ministar, trebalo da se zabrine jeste što ga identifikuju sa Kosmetom, isključivo, a posle dogovora Tadić-Ešton ponovo izbijaju u prvi plan evropske integracije Srbije i dobra regionalna saradnja. Jeremić je skrajnut sa evropskih integracija koje ponovo vodi potpredsednik Vlade Božidar Đelić, a saradnja sa susedima većinom se radi iz kabineta predsednika Tadića. Najveći regionalni skup lidera pre godinu dana u Novom Sadu organizovan je isključivo sa Andrićevog venca, a kada je u posetu Srbiji dolazio premijer Hrvatske Ivo Sanader Jeremić nije bio u Beogradu.