Hajden: Srpska rezolucija imala prođu u UN
Profesor na američkom univerzitetu u Pitsburgu Robert Hajden smatra da je konsenzus oko Rezolucije o Kosmetu bio pre svega potreban Evropskoj uniji da pokaže "usaglašenost stavova unutar Unije u pogledu Kosmeta", prenosi BBC.
Hajden smatra da je sam predlog rezolucije beznačajan, ali da je važno to što je jednoglasno usvojen, budući da je pitanje Kosmeta duboko podelilo EU.
Drugi problem koji je ovom rezolucijom EU rešila jeste to što se originalni tekst uglavnom zasnivao na principma međunarodnog prava i što je, kao takav, mogao biti usvojen u Generalnoj skupštini UN, smatra Hajden.
Srbija omekšala stav
Neki analitičari su usaglašeni tekst Rezolucije o Kosmetu opisali kao preokret u politici Srbije po tom pitanju, ili "smekšavanje" njenog stava.
|
Jer mnoge zemlje na svetu ne podržavaju ideju da NATO "može da dođe i promeni granice, kao ni da neka grupa građana može da proglasi nezavisnost", dodao je on.
Verovatno je da se zbog toga mnoge zemlje slažu sa ocenom iz originalne verzije srpske rezolucije da jednostrano proglašavanje nezavisnosti nije način rešavanja pitanja sličnih kosmetskom problemu, ističe Hajden.
Hajden je podsetio da je usaglašavanju teksta rezolucije prethodio dvočasovni razgovor predsednika Tadića i Eštonove u četiri oka.
On dodaje da je nakon uslaglašavanja Srbija u najmanju ruku "postala bliža Evropi nego što bi to bila da je otišla pred Generalnu skupštinu sa svojim predlogom i posebno da je taj predlog bio usvojen".
U reakcijama inostranih medija i analitičara u svetu u prvi plan se ističe da je postignuti konsenzus oko rezolucije Srbije o Kosmetu, o kojoj će večeras raspravljati Generalna skupština UN, od velike važnosti ne samo za Srbiju, već i za Evropsku uniju.
Za Srbiju to najavljuje napredak u evro-atlantskim integracijama, a za EU to je potvrda da je sposobna da postigne jedinstven stav o jednom od najspornijih pitanja, budući da pet njenih članica ni do danas nisu priznale nezavisnost Kosova i Metohije.
Zvaničnici EU ističu u svojim komentarima o usaglašavanju teksta Rezolucije o Kosovu između Srbije i EU da je to pozitivan i konstruktivan korak za sve strane u ovom procesu.
Španija zadovoljna novom rezolucijom
Španija je izrazila izuzetno zadovoljstvo dogovorom Srbije i EU da izađu zajedno pred Generalnu skupštinu UN sa rezolucijom koja će obeležiti okončanje diskusije o savetodavnom mišljenju Međunarodnog suda pravde od 22. jula o jednostranom proglašenju nezavisnosti Kosova i Metohije.
"Takođe, smo zadovoljni što je EU potvrdila svoju privrženost da obezbedi napredak u evropskim perspektivama Zapadnog Balkana uopšte i Srbije posebno", istakao je šef španske diplomatije.
|
Predsednik Komiteta Evropskog parlamenta za Jugoistočnu Evropu Edvard Kukan kaže u svojoj izjavi za "Dojče vele" da je to potvrda uspešnosti i jedinstva politike Unije.
"To je dokaz da EU može da govori jednim glasom i kad se radi o veoma komplikovanim pitanjima, kao što je kompromis u situaciji kada pet zemalja Unije ne priznaju Kosovo. S druge strane to pokazuje i da je evropska budućnost Zapadnog Balkana stvarni prioritet", ističe Kukan.
BBC u tekstu iz Beograda navodi da je ovo znajačna promena srpske pozicije koja je usledila posle intenzivnih pritisaka evropskih šefova diplomatija i pregovora sa Ketrin Ešton.
I Kukan isitče da će kompromis Srbije i EU uticati na ambicije Beograda u vezi ulaska u EU.
U mnogim reagovanjima se takođe ističe da usaglašavanje teksta Rezolucije o Kosmetu otvara vrata za dijalog Beograda i Prištine uz posredovanje Unije.