Milosavljević: Izmena propisa u korist privatnih lekara
Ministar zdravlja Tomica Milosavljević najavio je da će izmenom propisa u zdravstvu u narednih nekoliko nedelja biti proširena prava lekara u privatnoj praksi, koji će dobiti prava i da otvaraju bolovanja.
"Privatni doktor opšte medicine moći će da piše upute za specijalistički pregled, ali i da otvara bolovanje i da vodi kompletnu medicinsku dokumentaciju pacijenta isto kao izabrani lekar u domu zdravlja", rekao je Milosavljević u intervjuu "Novostima".
On je naglasio da će ta novina važiti, takođe, i za pedijatre i za ginekologe u privatnoj praksi i naveo da se time, istovremeno, pojačava i odgovornost privatnih lekara, koji će ubuduće morati preciznije da prijavljuju pružene usluge.
Milosavljević je rekao da u ovom trenutku finansijska situacija ne dozvoljava veće širenje prava na privatnu lekarsku praksu, ali će ovim značajno biti pojednostavljena procedura i indirektno olakšn posao i doktorima u državnim domovima.
Što se tiče dopunskog rada, on je najavio predlog za izjednačavanje uslova za dopunski rad za sve zdravstvene radnike, bez obzira na to da li nose uniformu ili ne, da li rade u prosveti ili ne.
"Dosad su vojni lekari i civilni doktori sa zvanjem nastavnika bili u boljem položaju od ostalih, ali tako organizovan dopunski rad nije doneo rezultate koje smo očekivali, pre svega u oslobađanju radnih mesta za mlade", rekao je on.
Milosavljević je rekao da se analizira i mogućnost raspisivanja konkursa po principu javno-privatno partnerstvo za neke visokosofisticirane tehnologije, pre svega u oblasti zračne terapije.
"To podrazumeva da nađemo privatnog partnera za radioterapijski centar u KCS. Privatnik bi uložio opremu, mi imamo prostor, napravili bismo precizan ugovor o kupovini usluga, on bi mogao da oplodi svoj novac, a aparati bi posle određenog broja godina ostali državi", naveo je on.
Ministar je rekao da je strateški važno da se u narednih pet godina povećavaju kapaciteti onkološke zaštite u zračnoj terapiji i naveo da je na radioterapiji 2002. godine zračeno 6.000, a 2008. godine 12.000 pacijenata. "Imali smo pet, sada imamo 13 aparata".
Kad je reč o ceni lekova, ministar kaže da ako dođe do pomeranje cena, da će jedan broj lekova poskupeti, drugi pojeftiniti, a "ukoliko zaista bude pretila opasnost da nitroglicerina nema, nabavićemo ga makar iz uvoza, interventno".