Zukorlićeva bajramska poslanica inspirisana Njegošem?!
Efendija Mustafa Fetić pročitao je bajramsku poslanicu Islamske Zajednice u Srbiji (IZuS) u kojoj se osvrnuo i na nedavne incidente u Novom Pazaru zaključujući da "imati ulemu i narod koji čvrsto i odlučno stajahu oči u oči sa onima što im pravda leži u topuzu znači imati pravo na punu radost i osećaj trijumfa". Moglo bi se pomisliti da su slavni stihovi "kome zakon leži u topuzu, tragovi mu smrde nečovještvom" iz "Gorskog vijenca" vladike Petra II Petrovića Njegoša poslužili kao inspiracija efendiji Fetiću.
Snaga duhovnih i moralnih vrednosti nad biološkim potrebma i strastima jedan je od izvora prava na punu slobodu, dostojanstvo i čast čoveka, poručio je, između ostalog, efendija Fetić, u bajramskoj poslanici IZuS-a.
Ispraćaj Ramazana i doček Bajrama budi osećaj žala i radosti, rekao je Fetić, žala za odlazećom prilikom posebne milosti svevišnjeg Alaha i radosti zbog uspešno obavljenog posta i drugih ramazanskih ibadeta.
On je napomenuo da je završnicu Ramazana "obeležila slika neprijatnog i neprirodnog bliskog susreta ahmedija (kapa imama) i nekoliko hiljada vernika i šlemova više od hiljadu naoružanih pripadnika policije, na hadžetu u Novom Pazaru".
Prema rečima Fetića, potvrda da su takve scene moguće u Evropi u trećem milenijumu, u Ramazanu, nekoliko dana uoči Bajrama, izaziva tugu i srdžbu.
Imati ulemu i narod koji čvrsto i odlučno stajahu oči u oči sa onima što im pravda leži u topuzu, naglasio je Fetić, znači imati pravo na punu radost i osećaj trijumfa.
On je predvideo da će taj dan ostati duboko urezan u svesti Bošnjaka Sandžaka i prerasti u "simbol otpora protiv otimanja Vakufa", najavljujući da će 4.septembar ubuduće biti obeležavan molitvom protiv nasilja kao dan šehida Hadžeta.
U svetlu uverenja da nas očekuju dani slobode i jednakosti među ljudima, Bajram Šerif Mubarek Olsun, rekao je Fetić čestitajući nastupajući Bajram.
S druge strane načelnik Gradske uprave Novog Pazara Sulejman Nicević ranije je rekao da je spornu parcelu opština kupila 1982. godine od Islamske zajednice za tadašnjih 754.510 dinara i ona je od tada u vlasništvu grada po legalnom i zakonitom pravnom procesu.
Iz Mešihata IZuS su podsetili da je 1945. na toj spornoj parceli streljano više od 2.000 novopazarskih Bošnjaka, koji nisu dostojno ni sahranjeni.