Produžićemo važenje plavih pasoša
Zamenik predsednika Vlade Srbije i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić najavio je "Vestima" da će rok važenja starih plavih pasoša biti produžen za najmanje godinu dana.
- Biće sigurno produženja važenja starih pasoša, pre svega zbog naših građana koji žive u inostranstvu. Imajući u vidu da su kapaciteti naših diplomatsko-konzularnih predstavništava mali, a i da naši ljudi nisu stigli da pasoš izvade u zemlji, produžićemo važenje. Pozivamo naše građane koji žive u inostranstvu da zamenu pasoša obave u Srbiji jer se to u domovini obavlja po ubrzanim rokovima. Zakonskim rešenjima omogućićemo da stari pasoši važe još najmanje godinu dana, a možda i više imajući u vidu da neki ni do tada neće stići da izvade novi pasoš.
Zašto su građani onda toliko požurivani da zamene pasoše?
- Da ne bi bilo nejasnoća, mi smo žurili i davali rokove za zamenu starog pasoša da bismo dobili viznu liberalizaciju. Do sada je izdato više od 2,6 miliona biometrijskih pasoša, što je duplo više nego za proteklih 10 godina. To potvrđuje da su građani sa odobravanjem primili viznu liberalizaciju.
Kada je reč o bezbednosti u saobraćaju, šta biste poručili našim ljudima u rasejanju budući da se na putevima koje koristi dijaspora prilikom dolaska u domovinu događa najveći broj nesreća, pogotovu u periodu godišnjih odmora?
- Savetovao bih dijaspori da poštuje propise isto kao što ih poštuju u zemljama u kojima žive. Čim se pređe granica i uđe u Srbiju često se zaboravi na propise koji su u državama u kojima žive oštri, a kada izađu iz Srbije ponovo ih se pridržavaju zbog visokih kazni.
Koliko ste zadovoljni rezultatima novog Zakona o bezbednosti saobraćaja?
- Efekti tog zakona su dobri: za 34 odsto smanjen je broj poginulih u saobraćajnim nesrećema na putevima u Srbiji. Mislim da treba još dosta uraditi na tome, a to je pre svega kvalitet puteva, kvalitet bezbednosti na putevima, počev od signalizacije, pa do najnovijih komunikacionih rešenja kao što je sistem video-nadzora, koji omogućava evidentiranje saobraćajnih prekršaja bez prisustva policije.
Postoji li mogućnost naplate kazni našim građanima koji žive u inostranstvu, a da nije došlo do naplate na licu mesta?
- Kada su naši građani u pitanju nemamo potrebe za slanjem kazni u inostranstvo jer svako od njih je državljanin naše zemlje i postoji način da se ta kazna naplati. Nedavno sam bio na sastanku ministara unutrašnjih poslova Evrope gde se govorilo o naplati saobraćajnih kazni preko granica. To je tendencija kojom se ide. Naša zemlja za sada nema niti jedan bilateralni sporazum o naplati kazni za saobraćajne prestupe sa drugim zemljama.
Izbeći priznanje Kosova
|