Ko će prijaviti sve svoje funkcije do ponoći?
Predsednik organizacije Transparensi internešnal Vladimir Goati ocenio je da bi, kada danas u ponoć istekne rok koji je izmenama zakona o Agenciji za borbu protiv korupcije dat funkcionerima da navedu koje sve funkcije obavljaju, bilo zanimljivo videti koliko procenata njih je to uradilo.
Goati je, na konferenciji za novinare, nazvao neverovatnim izmenjeni "ključni, 82. član" u tom zakonu, koji je, kako je naglasio, Vlada menjala na brzinu, a parlament ga usvojio, i koji omogućava više funkcija.
Prema njegovim rečima, njime se eliminiše 200 godina teorije i prakse demokratije.
Taj treći stav člana 82, konstatovao je Goati, ne govori samo o neznanju već i "o bahatosti i apsolutnom ignorisanju pravne, pravničke i državničke mudrosti i opredeljenja za demokratiju".
Programski direktor Transparentnosti Srbije Nemanja Nenadić je, govoreći o novom poslovniku Skupštine Srbije, zamerio što nema preciziranog roka za stavljanje zakona na dnevni red, pa time veliku moć ima onaj koji određuje koji će predlog biti na sednici.
"Imamo nekakav minimalni rok, neko vreme koje mora da prođe pre nego što se predlog zakona stavi na dnevni red, a nemamo nikakvu garanciju da će regularno upućen predlog ikada biti razmatran", rekao je Nenadić.
On je upozorio da je to naročito pogubno za takozvane narodne inicijative, "kad 30.000 građana poveruje u ono što piše u Ustavu pa prikupi potpise da se neki zakon donese ili izmeni, a onda to nikad ne dođe na dnevni red Skupštine".
Manjkavost poslovnika, naglasio je Nenadić, jeste i to što se predlozi zakona ne dostavljaju i pojedinim antikorupcijskim telima koja nemaju zakonodavnu inicijativu, poput Agencije za borbu protiv korupcije, ili povereniku za informacije od javnog značaja, već samo zaštitniku građana.