Tadić i Dodik danas u Užicu
Predsednik Srbije Boris Tadić i premijer Republike Srpske Milorad Dodik sastali su se u Užicu kako bi razgovarali o saradnji u oblasti privrede, ekonomije, turizma i kulture. Nešto kasnije Tadić i Dodik se u Višegradu pustiti u saobraćaj obnovljenu trasu pruge uskog koloseka Mokra Gora - Višegrad.
Predsednik Srbije i premijer RS će se u Gradskoj kući u Užicu sastati sa privrednicima i predstavnicima vlasti iz Srbije i Republike Srpske. Delegacije Srbije i RS prisustvovaće i prezentaciji projekta izgradnje puta Požega - Užice – Višegrad i svečanom početku radova na graničnom prelazu Kotroman.
Predsednik Srbije Boris Tadić najavio je danas konsultacije sa Briselom i Vašingtonom o rezoluciji o Kosovu, odnosno o mogućnosti kompromisa koji bi bio prihvatljiv i Srbiji i stranim partnerima u međunarodnoj zajednici.
Tadić je rekao da će se u Briselu i Vašingtonu razgovarati o mogućnosti kompromisa koji će ostati na liniji nacionalnih interesa države Srbije, ali i zadovoljiti velike sile.
"Srbija nikada neće priznati Kosovo. To je crvena linija preko koje nećemo preći", precizirao je Tadić u Užicu, i dodao da je o tome obavestio lidere zapadnih zemalja.
"To sam preneo Vesterveleu, i Klintonovoj, i Sarkoziju i Merkelovoj i to kažem svima", istakao je predsednik Srbije.
Tadić je naglasio da mu nijedan strani političar nikada nije rekao da je priznavanje Kosova uslov za ulazak Srbije u Evropsku uniju.
On je takođe odbacio primedbe da se Srbija pre podnošenja rezolucije Generalnoj skupštini UN ni sa kim nije konsultovala.
I ja imam Ćiru
Građani Višegrada u Republici Srpskoj danas su ovacijama dočekali predsednika Srbije Borisa Tadića i premijera RS Milorada Dodika koji su otvorili prugu uskog koloseka Mokra Gora - Višegrad.
|
"To je lažno uverenje. Već smo razgovarali o rezoluciji pre nego što smo je uputili u Generalnu skupštinu. Od Evropske unije nismo dobili nikakve primedbe, ali jesmo od ministarstava inostranih poslova pojedinih zemalja", rekao je Tadić.
Prema njegovim rečima, primedbe na dokument imale su pet najvažnijih zemalja EU, takozvane zemlje kvinte, i Sjedinjene Države.
Rusija, Brazil, Kina, Indija i pet zemalja Evropske unije koje nisu priznale Kosovo nisu imale primedbe na srpsku rezoluciju.
On je rekao da stav zemalja kvinte ne može da se ignoriše, ali i da Srbija neće odustati ni od Kosova i Metohije, ni od Evropske unije.
"Smatramo da je naša rezolucija veoma kompromisna. Smatram takođe da niko ne može biti protiv pregovora", rekao je Tadić i opcenio da su pregovori Beograda i Prištine prilika da se reši istorijski konflikt albanskog i srpskog naroda.
Srbija će, pre ma njegovim rečima, nastaviti borbu za Kosovu, iako su joj posle mišljenja Međunarodnog suda pravde iscrpljena pravna sredstva.
"Borbu za Kosovo nastavićemo diplomatskim, mirnim putem", zaključio je Tadić.
Bosna i Hercegovina ide na sednicu Generalne skupštine Ujedinjenih nacija, na čijem dnevnom redu će biti Rezolucija Srbije o Kosovu, na konfuzan i neorganizovan način, bez stava, izajvio je danas u Užicu premijer Republike Srpske Milorad Dodik.
"To govori kakva je BiH u suštini, konfuzna, nikakva, neorganizovana i politički neodrživa u budućnosti, bez jasnog stava i principa koji podrazumeva da, braneći svoj teritorijalni integritet, brani i teritorijalni integritet svih drugih zemalja, ne samo Srbije", rekao je Dodik novinarima, posle razgovora sa predsednikom Srbije Borisom Tadićem.
Dodik je podsetio da je Rezolucija o Kosovu, koju je Srbija podnela Generalnoj skupštini UN, bila tema sednice Predsedništva BiH, na kojoj je srpski član Nebojša Radmanović, shodno tome što BiH nije priznala Kosovo, tražio da je BiH podrži.
Taj predlog je odbijen, napomenuo je Dodik, jer ga predstavnici Bošnjaka i Hrvata u Predsedništvu BIH nisu prihvatili.
"Željku Komšiću i Haris Silajdžiću su puna usta teritorijalnog integriteta BiH, a sa druge strane, kada treba da zaštite teritorijalni integritet susedne države Srbije, nisu prihvatili taj predlog", ukazao je Dodik.
Prema njegovim rečima, to pokazuje konfuznost i neorganizovanost BiH.
Povodom predstojećih izbora u BiH, Dodik je rekao da je politička situacija stabilna i da RS mirno ulazi u predizbornu kampanju.
"Ovo je jedna od najmirnijih političkih kampanja, koje smo imali do sada, možda zbog činjenice da se predoseća rezultat", ocenio je Dodik.
Kao kandidat za predsednika RS, Dodik je uveren u svoju i pobedu njegove partije Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD).
Dodik je istakao da je fokus njegove političke borbe egzistencija RS i odbrana njenog ustavnog položaja, u okviru Dejtonskog sporazuma.
"Mi podržavamo slovo Dejtonskog sporazuma, a ne duh Dejtona, koji su proteklih godina promovislali razni stranci, koji su upravljali BiH", rekao je Dodik.
Prema njegovoj oceni, politička situacija u drugom entitetu, Federaciji BiH, neće se stabilizovati u okviru biračkog tela bošnjačkog naroda.
Ono će, smatra Dodik, biti još više heterogeno, sa četiri do pet političkih faktora na sceni, potpuno razjedinjenih.
"Jedino što ih okuplja je mržnja prema RS i zahtev, javni i nejavni, da RS, ako ne može biti ukinuta, bar da bude smanjena, ali mi vrlo dobro znamo kako ćemo kroz tu situaciju", rekao je Dodik.
On je ocenio da će izbori u BiH proteći u mirnoj atmsferi, da će biti fer i legitimni i odraziti demokratsku volju građana RS i BiH.