Đelić: Beograd nastoji da rezolucija dobije većinu
Potpredsednik Vlade Srbije Božidar Đelić izjavio je da Beograd razmatra sve moguće ishode rasprave o srpskoj rezoluciji o Kosovu i Metohiji u Generalnoj skupštini UN, nastojeći da ta rezolucija dobije većinu.
"Svesni smo da i posle debate u UN, nezavisno od rezultata glasanja, nijedan bitan činilac u svetu neće preko noći promeniti svoj stav o Kosovu. Ali, rezolucija treba da bude podsticaj, a tako je i formulisana, da počnu razgovori i da se konačno pronađe rešenje", rekao je Đelić u intervjuu "Novostima".
Potpredsednik vlade za evropske integracije je kazao da, s obzirom na to da unutar Evropske unije ne postoji konsenzus o Kosovu, samim tim ni Brisel ne može Srbiju staviti pred alternativu "ili KiM ili EU".
"Veliki broj bitnih država, koje vuku i ekonomski rast celog sveta, deli stavove naše zemlje, a mislim da je svima jasno da je potrebno rešiti kosovsko pitanje kako bi ceo region nesmetano ušao u Evropu. Treba biti hladnokrvan, ne nasedati na provokacije, već nastaviti doslednu politiku za koju smo dobili podršku na izborima. Uveren sam da će se neophodnost kompromisa između Beograda i Prištine sve više nametati i našim kolegama u Briselu i Vašingtonu", ukazao je Đelić.
Na pitanje da li nemački šef diplomatije Gvido Vestervele sutra dolazi u Beograd sa "štapom i šargarepom" ili samo sa "tvrdom" ponudom - da povučemo rezoluciju ili korigujemo tekst, Đelić je kazao da poseta nemačkog ministra ima veliki značaj za Srbiju.
"Osim kosovskog problema i evropskih integracija, u razgovorima s Vesterveleom će biti reči i o ekonomskim odnosima s Nemačkom, koji su od velikog značaja za našu zemlju", rekao je Đelić.
Srpski ministar je kazao da su nemački stavovi o Kosovu poznati, ali da je Srbija "voljna da radi sa svim partnerima, naročito sa EU, da naša rezolucija dobije što je moguće veću podršku. Otvoreni smo za konsultacije".
"Za Srbiju nisu prihvatljive izmene koje bi promenile smisao teksta rezolucije, odnosno koje bi nas dovele do toga da na zaobilazan način državna politika prema Kosovu, za koju smo dobili podršku građana pre dve godine na izborima, bude izmenjena. Sigurno da bi za nas bilo najbolje da naša rezolucija dobije ubedljivu većinu u UN i podršku svih zemalja EU", naglasio je Đelić.
Đelić je kazao da je mali broj zemalja EU odlučio da prosleđivanje naše kandidature upotrebi kao element pritiska pred i tokom rasprave u GS UN.
"Mi to otvoreno kažemo i tvrdimo da takav pristup nije produktivan. On niti doprinosi ubrzanju naših EU integracija, niti može dovesti do toga da mi odustanemo od Kosova ili trgujemo našim nacionalnim interesima", rekao je potpredsednik srpske vlade.
Na pitanje da li bi, kada bi Srbija pristala da povuče rezoluciju, to ubrzalo naše evropske integracije, Đelić je rekao da se ta opcija ne razmatra.