Bradić: Spomenicima na Kosovu preti velika opasnost
Tražićemo da međunarodna zajednica preispita odluku o prepuštanju obezbeđenja Gračanice i drugih verskih i kulturnih objekata kosovskoj policiji, izjavio je ministar kulture Srbije Nebojša Bradić, naglasivši da našim spomenicima preti opasnost ukoliko se nastavi s lažnom brigom onih koji su ih rušili.
"Imamo puno razloga za zabrinutost, jer su do sada slične odluke Kfora išle na štetu srpske zajednice i ugrožavale naše spomenike. Strahujemo da se na ovaj način samo dodatno podstiče duh 17. marta", rekao je Bradić u intervjuu sutrašnjim "Novostima".
On je rekao da naš državni vrh očekuje da međunarodne strukture, koje stoje iznad Kfora, Euleksa i kosovske policije, ozbiljno razmotre protest i upozorenja srpske strane.
"Kroz niz diplomatskih aktivnosti nastavićemo da ukazujemo da je loše što je odgovornost prebačena na kosovske institucije. Moramo da stvorimo svest u centrima moći, kod cele međunarodne zajednice, da je reč o zaštiti svetske, a ne samo srpske baštine na KiM. Jer, našim spomenicima preti opasnost ukoliko se nastavi s lažnom brigom onih koji su ih rušili", naglasio je on.
Bradić je rekao da je odluka vlasti u Prištini o zabrani ulaska srpskih zvaničnika na teritoriju Kosova još jedan vid pritiska na Beograd i saplitanje u diplomatskoj borbi za Kosovo, dodavši da je "sasvim izvesno da će to otežati i rad i bezbednost onih koji su angažovani na zaštiti spomenika kulture".
On je dodao da je Euleksu upućena protestna nota, ali je "jasno da je njegova snaga, posle odluke MSP, znatno manje delotvorna".
"Zasada imamo obećanja da će srpski stručnjaci, koji rade na obnovi spomenika kulture, nesmetano putovati na KiM, da bi nastavili projekte na četiri glavna objekta pod zaštitom - Bogorodici Ljeviškoj, Gračanici, Visokim Dečanima i Pećkoj patrijaršiji", rekao je ministar.
Bradić nije isključio mogućnost podizanja tenzija na Kosovu posle raspleta u UN oko naše rezolucije.
"Ne isključujemo takav scenario i zato smo u stalnom kontaktu sa međunarodnom zajednicom na KiM", rekao je on.
Bradić je rekao da će Ministarstvo kulture poštovati odluke Ustavnog suda, koji je nedavno osporio pojedine delove Zakona o informisanju.
"Izmene i dopune Zakona imale su smisao u vreme donošenja, s obzirom na to da mehanizmi samoregulacije nisu zaživeli, a pojedini mediji su na najbrutalniji način kršili etičke i zakonske norme. Tako izmenjeni zakon, čak i bez ijedne izrečene kazne, doneo je određene pozitivne pomake, posebno kada je reč o pretpostavci nevinosti i očuvanju dostojanstva ljudi", kazao je ministar.
On je rekao da prihvata kritike vezane za Zakon o informisanju, ali da smatra da su zahtevi za njegovu smenu neutemeljeni.