Sindikati traže nastavak isplate ''kosovskog dodatka''
Predstavnici Sindikata radnika Kosova i Metohije zatražili su danas, na protestu u severnom delu Kosovske Mitrovice, od Vlade Srbije da nastavi isplatu "kosovskog dodatka", a iz vlade najavljuju da će u četvrtak doneti rešenje da se isplata nastavi.
Vlada je formirala i radnu grupu kako bi u što kraćem roku bio usvojen zakon kojim bi se trajno rešio problem finansiranja Srba na Kosovu i Metohiji.
"Kosovski dodatak" ubuduće će dobijati samo oni koji žive na prostoru Kosova i Metohije sa svojim porodicama", rekao je danas za B92 ministar Goran Bogdanović, navodeći da se moraju stimulisati oni koji su ostali da žive u južnoj pokrajini i pored svih problema sa kojima se suočavaju.
Prema njegovim rečima, zakon bi trebalo da bude usvojen krajem oktobra ili početkom novembra.
Do tada će Vlada doneti rešenje prema kojem će se nastaviti s isplatom kosovskog dodatka, a rešenje se očekuje već na sednici Vlade u četvrtak, rekao je Bogdanović.
Dok zakon ne bude usvojen Srbi sa Kosova neće ostati bez dodatka na plate, uverava ministar Bogdanović.
"Mogu slobodno da poručim da će taj kosovski dodatak dobijati samo ljudi koji žive na Kosovu i Metohiji i to sa svojim porodicama. Do sada smo imali te nejasnoće. Znači, mi moramo da stimulišemo te ljudu, samo one koji žive sa svojim porodicama, ne ko fiktivno dole živi, ne ko dole samo radi, a živi u Beogradu, Nišu, Kraljevu, Kragujevcu", objašnjava ministar Bogdanović.
Predsednik Sindikata radnika Kosova i Metohije Blažo Milosavljević rekao je da su sindikalci zahvalni na brzoj intervenciji Vladi Srbije, prema kojoj će dodatak na primanja zaposlenih teći do donošenja uredbe kojom će se ozakoniti dodatak na primanja zaposlenih u pokrajini.
Milosavljević je rekao da su predstavnicima zvaničnog Beograda predložili da radna grupa vlade iznađe zakonski model i da sva radna mesta koja postoje na Kosovu i Metohiji, a istovremeno postoje u centralnoj Srbiji, vrednuje sa 50 odsto uvećane zarade zbog ugrožene bezbednosti, slobode kretanja i drugih otežavajućih faktora.
On je dodao da bi ova uvećana zarada važila samo za one radnike koji imaju prebivalište na teritoriji Kosova i Metohije i koji sa svojim porodicama žive u južnoj pokrajini.
Predsednica Sindikata Doma zdravlja iz Štrpca Dominika Pavletović je predložila da se u primanjima kolege iz zdravstva izjednače sa kolegama iz drugih delova Srbije.
Za vreme održavanja skupa, koji je protekao bez incidenata, pripadnici Kosovske policijske službe su blokirale glavnu gradsku ulicu i saobraćaj preusmeravali na sporedne ulice.
Do sada je "kosovski dodatak" primalo oko 44.000 građana.
Ustavni sud Srbije ocenio je da odluka vlade, kojom je uveden "kosovski dodatak", nije ustavna i da predstavlja pozitvnu diskriminaciju.