Finansije stranaka na internetu
Parlamentarne partije u Srbiji nisu zabrinute zbog činjenice da će uskoro ostati bez anonimnih priloga - jer tvrde da ih nisu ni imali, a po izmenjenom Zakonu o finansiranju političkih stranaka, koji bi do kraja godine trebalo da se nađe u Skupštini, građani će detalje o njihovom "poslovanju" moći da pronađu na internetu.
Na izmenama Zakona radi 26 članova radne grupe Agencije za borbu protiv korupcije i to su predstavnici državnih organa, političkih stranaka, nevladinih organizacija i Fakulteta političkih nauka.
Po rečima šefice poslaničke grupe G17 plus Suzane Grubješić, najznačajnije novine su ukidanje limita za finansiranje stranaka iz privatnih izvora i to što će sve priloge koje dobiju, partije morati da objave.
Dejan Backović, direktor Socijalističke partije Srbije, koji je kao i Grubješić član radne grupe, rekao je i da će ubuduće, ukoliko izmene budu usvojene, biti podignut prag donacija pojedinačnih priloga fizičkih lica sa sadašnjih 6.000 dinara.
Strankama će biti zabranjeno da budu finansirane sredstvima firmi koje posluju sa javnim preduzećima ili su delom u vlasništvu države. Backović je mišljenja da je novi zakon "preko potreban" i da će, nakon usvajanja, stranke raditi transparentnije. On je naglasio i da SPS ni ranije nije imala anonimnih priloga.
Portparol Demokratske stranke Jelena Trivan smatra da će promena zakona biti čvrst temelj u borbi protiv korupcije, kao i da je krajnje vreme da se uredi funkcionisanje političkih stranaka.
Trivan je rekla da je zakon neophodno doneti, jer je finansiranje kampanja, a ne politički pogram, postalo jedan od glavnih načina za dobijanje izbora, i da je sada pravi trenutak da se pred redovne parlamentarne izbore 2012. godine donese zakon koji će utvrditi jasna pravila igre.
Ona je podsetila da je upravo njena stranka pokrenula inicijativu za promenu Zakona o finansiranju stranaka i da je DS još prošle godine na sajtu objavila finansijski izveštaj i na sopstvenom primeru pokazala da političke partije moraju da počnu da rade na transparentan način.
"Ove godine imamo najdetaljniji finansijski izveštaj u kojem su navedeni svi donatori, imenom i prezimenom", naglasila je ona, dodajući da DS nema "strukturu anonimnih davalaca".