Japanski ambasador počasni Beograđanin
Nekadašnjem ambasadoru Japana u Beogradu Tadašiju Nagaiju u Skupštini grada danas je uručeno priznanje počasnog građanina Beograda. "Niko u novijoj istoriji nije pokazao toliku dobronamernost kao Nagai", rekao gradonačelnik Đilas.
Povelja počasnog građanina Beograda, najprestižnije priznanje koje grad dodeljuje pojedinicima, uručena je u Skupštini grada prethodnom ambasadoru Japana u Srbiji Tadašiju Nagaiju.
Uručujući priznanje, gradonačelnik Beograda Dragan Đilas kazao je da je to bio jedini način da se Beograd i Beograđani zahvale za sve ono što je Nagai učinio za deceniju i po, koliko je proveo u Beogradu.
Đilas je ocenio da niko u novijoj istoriji nije pokazao toliku dobronamernost, dodavši da je Nagai veliki prijatelj Beograda i Srbije.
Posle primanja priznanja, Nagai je, ne skrivajući uzbuđenje zbog velikog priznanja, rekao da je na dodelu ove nagrade došao pravo iz bolnice, da mu je velika čast i da je srećan zbog toga što je radio u Srbiji.
Rekao je da ovo priznanje pripada svim Japancima i saradnicima japanske ambasade u Beogradu i podsetio da je ovde radio tokom četiri mandata, odnosno 16 godina, kao i za vreme bombardovanja 1999. godine.
''Nisam bio spreman za ovako veliku povelju, pa ću morati da kupim veći kofer'', našalio se laureat, kojeg su prisutni pozdravili gromkim aplauzom.
On je Skupštini grada poklonio dve fotografije čiji je sam autor, a koje su nastale tokom boravka u Beogradu, i upisao se u knjigu utisaka.
Aktuelni ambasador Japana u Srbiji Tašio Cunozaki čestitao je svom prethodniku, ali i predstavnicma Gradske uprave na inicijativi koju su pokrenuli kako bi Nagai postao prvi počasni građanin iz Japana. ''Nadam se da će to doprineti daljem unapređenju odnosa dveju zemalja'', rekao je Cunozaki.
Pomoć Japana 198 miliona evra
|
Tito prvi počasni Beograđanin
Pre šest meseci počasni građanin Beograda je postao i španski ministar inostranih poslova Migel Anhel Moratinos. Dodelom tog zvanja dvojici stranih državljana ovo priznanje je vraćeno u žižu javnosti.
Prvi čovek koji je 1947. godine proglašen počasnim građaninom Beograda bio je tadašnji predsednik države Josip Broz Tito. Odmah za njim to priznanje poneo je i komandant Prve partizanske armije, general Peko Dapčević. Zanimljivo je da su jugoslovenski maršal i predvodnik partizanske vojske "pretekli" samo ustanovljenje titule, jer je ona zvanično uvedena 1954. godine.
Od prvaka sa prostora bivše Jugoslavije u spisak najzaslužnijih Beograđana uvršćen jedino još Edvard Kardelj, dok su od 22 nagrađena strana državika, svi mahom pripadali ''nesvrstanim" i zemljama ''istočnog bloka".
Prvi strani šef države koji je 1954. godine postao počasni građanin glavnog grada Jugoslavije bio je car Etiopije Hajle Salasije, a za njim su se ređali prvi premijer Indije Džavaharlal Nehru i predsednik Egipta Gamal Abdel Naser, sa kojima je Broz gajio posebne odnose. Svoje mesto među nagrađenima našao je i kralj Kambodže Narodom Sihanuk, predsednik SSSR Leonid Brežnjev, ali i nekadašnji rumunski lider Nikolae Čaušesku.
Bez obzira na to što su jugoslovenskog maršala uvažavali i državnici iz zemalja "zapadnog bloka", oni su, ako izuzmemo francuskog predsednika Miterana, u jakoj
konkurenciji ostajali bez priznanja.