"Pištaljka" se usijala od prijava!
Internet portalu ''Pištaljka'', kojem građani mogu da prijave sumnju na korupciju, za tri sedmice od pokretanja pristiglo je više od 200 prijava, od kojih će prve, nakon provere, biti prosleđene nadležnom sudu tokom jeseni, rekla je danas novinarka portala Marijana Milosavljević.
Milosavljevićeva je rekla da se selekcija prijavljenih slučajeva, koji će biti objavljeni na sajtu, obavlja na osnovu priložene dokumentacije.''Nikada nećemo objaviti tekst koji nije proveren sa svih strana, a tome značajno doprinose dokumenti i materijali koje nam građani šalju'', istakla je ona i dodala da im se javljaju "ozbiljni ljudi, sa tačnom dokumentacijom. Mali broj je onih koji se jave sa opštim konstatacijom ''znate li vi kakvo je stanje i zdravstvu, ili prosveti...'', dodala je.
Podršku ekipi "pištaljke" uputio je predsednik Grupe zemalja Saveta Evrope protiv korupcije (GRECO) Drago Kos.
|
Prema njenim rečima, neke prijave će biti prosleđene nadležnom sudu, a pred kraj godine portal će izdati i brošuru u kojoj će biti opisani pojedini slučajevi. ''Mislim da će to biti dobra lekcija svima koji žele da se bore protiv korupcije u našem društvu. Biće to ogledalo šta sve ljudi ovde preživljavaju, šta im se sve dešava i u kojoj su meri nemoćni'', ocenila je ona.
Milosavljević je ukazala da sličnih sajtova u Srbiji nema, a da je zanimljiv podatak da u Rumuniji takav postoji već četiri godine, kao i da su građani koji prijavljuju i otkrivaju slučajeve korupcije zaštićeni zakonom.
Da bi i u Sbiji "uzbunjivači" imali zakonsku zaštitu, neophodno je doneti odgovarajuće propise, a ''borba'' za to, smatra Milosavljević, tek predstoji. Ona je u prilog tome navela slučaj Gorana Miloševića, koji je razotkrio tzv drumsku mafiju, a kao posedicu toga, podsetila je, bio bez zaposlenja tri godine.
Građanima koji prijavljuju slučajeve korupcije, garantovana je puna anonimnost na sajtu, iako većina ipak ostavi brojeve telefona, adrese i mejlove, verujući da se na taj način efikasnije bore protiv korupcije. |
Kada je reč o temama kojima se bavi ekipa "pištaljke", Milosavljević je rekla da su to, za sada, one od interesa za sve građane, a pre svega "velike i krupne priče koje dovode u sumnju ono što država radi".
"To su teme kod kojih je svaki građanin, na neki način, žrtva kao poreski obveznik, dok će rad na pojedinačnim pričama početi za nekoliko meseci'', najavila je Milosavljević. Ona smatra da je portal postigao uspeh svaki put kada mediji prenesu neku od priča koja je na njemu objavljena, jer im se na taj način, dodala je, u borbi protiv korupcije pridružuje sve veći broj ljudi.
Neki od medija nastavljaju dalje da istražuju teme, kao što je to bio slučaj sa pričom o "Lukoilu" i sporom koji hrvatska INA vodi protiv Srbije, kazala je Milosavljević.
''Niko nema ništa protiv da država štiti strane ulagače u našu zemlju, ali se postavlja pitanje zašto građani naše države nisu na isti način zaštićeni od države u kojoj žive'', istakla je ona i kao primer navela slučajeve građana koji su kupili stanove, u koje duže vreme ne mogu da se usele. Milosavljević je navela da državni organi još nisu reagovali na prijave objavljene na sajtu "pištaljke".