"Zelena transverzala" vodi u sukobe?
Pošto je je Mešihat islamske zajednice u Srbiji zatražio da Sandžak dobije autonomiju, ponovo je oživljena priča o takozvanoj zelenoj transverzali. Neki analitičari smatraju da na zahtev muftije Muamera Zukorlića za autonomijom treba gledati u širem kontekstu ostvarivanja davnašnjeg plana islamskog sveta da od Bosfora do Bosne stvori kompaktnu teritoriju, dominantno naseljenu sledbenicima proroka Muhameda.
- To je geopolitički projekat koji nije od juče i on podrazumeva da takozvana islamska ostrva u Evropu izađu na Sredozemlje tako da ostvare teritorijalnu kompaktonost i kontinuitet. Ako je ta ideja o zelenoj transverzali pre 30 godina od nas bila udaljena 100 koraka, ona je sada na pola puta od toga. Treba ozbiljno razmotriti taj fenomen - upozorava stručnjak za terorizam i predsednik Fonda za humanitarno pravo BiH Dževad Galijašević.
U izjavi za "Vesti" Galijašević objašnjava da je tačka spajanja zelene transverzale u BiH predviđena na teritoriji Podrinja, odnosno Goražda ili Foče, opština koje su najbliže Sandžaku.
Samo ostvarenje te ideje neće umnogome zavisiti od lokalnih potencijala, već šta o tome misle moćne države zapada.
Podgrejana stara ideja
Izvršni sekretar SNSD-a Rajko Vasić kaže da priča o zelenoj transverzali datira još od izgradnje dvorane u Sarajevu pod nazivom "Zetra", da bi ta ideja pred rat ostala u zatišju, sve do ponovnog aktuelizovanja iz Sandžaka. |
- To nije službena politička EU, niti ijedne velike sile, ali zvanične politike nisu zagovarale ni raspad Jugoslavije, pa su u tome pripomogli.
Pre svega, mi ne znamo šta SAD hoće na Balkanu i da li pojedine islamske pokrete na Balkanu doživljavaju kao partnere, jer je Al Kaida u BiH prilično kooperativna sa interesima SAD. U svakom slučaju, guraju nas u tu priču koja neminovno vodi ka sukobima u regionu - smatra Galijašević.
Poznati stručnjak za terorizam i profesor na Fakultetu političkih nauka u Beogradu Dragan Simeunović smatra da je trenutna politika Vašingtona takva da se SAD ne bi oštro suprotstavile ideji zelene transverzale.
- Kad je reč o Balkanu, Vašington ostvaruje politiku balansa. To znači da ako na Bliskom i Srednjem istoku SAD više podržavaju Izrael nego islamske države, one to onda kompenzuju podrškom muslimanima u Evropi. Otud su SAD bile na strani muslimana u Bosni, na Kosovu, kao i u Makedoniji - kaže profesor Simeunović.
On, međutim, smatra da je iluzorno da se misli kako naši stručnjaci treba da otvore oči Amerikancima ukazujući im na veze između esktremnih muslimana na Balkanu i Al Kaide.
- To je Amerikancima poznato, ali oni računaju da je moguća šteta od toga pre svega lokalne prirode i za njih daleko manja od koristi koju ostvaruje njihova spoljna politika pomenutim balansiranjem - dodaje Simeunović.