Vlada upravlja Srbijom uredbama
Vlada zakone često popravlja drugim propisima, to jest uredbama, pa je samo od početka godine doneto više od 170 tih akata.
Od početka godine Vlada Srbije usvojila je više od 170 uredbi! Gotovo da nije bilo sednice a da nije usvojena bar jedna, a rekordnih 15 izglasano je 11. februara. Tokom jula na jednoj sednici usvojeno je čak 11 podzakonskih akata. Objašnjenje Vlade je da ovoliki broj uredbi donosi kako bi se ”pojačali” zakoni.
Vladimir Goati, predsednik Transparentnosti Srbija, smatra da nije dobro vladati uredbama, ali ovaj ”greh” ne stavlja na dušu izvršnoj vlasti, već zakonodavnoj.
"Imamo hiperaktivnu Vladu i nedovoljno aktivan Parlament, pa Vlada mora da popunjava 'rupe'. I to traje već osam godina. Osim toga, zakoni koji se donose nisu dovoljno precizni i zato se to ispravlja uredbama", kaže Goati.
On dodaje da Parlament donosi veliki broj zakona, jer smo u priličnom zaostatku, a moramo da se uskladimo sa evropskom praksom.
"Ti zakoni treba da budu precizni i treba izbegavati donošenje propisa po hitnom postupku, što je kod nas čest slučaj. Tada nema konsultacija sa širom javnošću, nevladinim sektorom i regulatornim telima. Zato zakonodavac posle te zakone mora da dopunjava i menja".
I profesor Pravnog fakulteta u Beogradu Jovica Trkulja smatra da donošenje velikog broja uredbi ukazuje prvo na manjkavost samih zakona, a zatim i na inferioran položaj Parlamenta u odnosu na izvršnu vlast.
"Da su pojedini zakoni manjkavi najbolje se vidi kad ne prođu verifikaciju Ustavnog suda", zaključuje profesor Jovica Trkulja.
Uredbe kojima se menjaju uredbe
U uredbama donetim ove godine bilo je i onih koje regulišu izdavanje doplatnih poštanskih maraka, propisuju program mera za kreditiranje poljoprivredne proizvodnje ili određuju uslove i kriterijume za subvencionisanje kamatne stope za potrošačke kredite. Jedna je regulisala sadržinu, oblik i način dostavljanja sertifikata za pristup tajnim podacima. U istom periodu usvojeno je i više desetina uredbi kojima se menjaju - uredbe. |