Srbi s Kosmeta: Beograd nas tera na seobu
Novi talas iseljavanja Srba sa Kosmeta mogao bi da usledi nakon odluke Ustavnog suda da ukine "kosovski dodatak", odnosno finansijsku pomoć koju su dobijali zaposleni u prosveti, zdravstvu i državnim firmama na Kosmetu.
Upravo taj novac mnogima je bio motiv za ostanak i pored loših životnih uslova i večite borbe sa nestašicom struje i vode.
Direktorka Doma zdravlja u Gračanici, Rada Trajković, veruje da će srpski intelektualci na Kosovu polako odlaziti, a da će preostali biti prepušteni asimilaciji.
- Šteta i udar koji će se naneti odlukom o ukidanju "kosovskog dodatka" su više psihološki, ali i finansijski. Intelektualci u centralnoj Srbiji imaju mogućnost da rade i mimo posla za koji ih plaća država dok intelektualci na Kosovu tu mogućnost nemaju - objašnjava Trajkovićeva dodajući da bi Srbija trebalo da se ponaša kao Izrael, koji svojim državljanima u Gazi mesečno daje tri plate.
Dušan Janjić, direktor Foruma za etničke odnose, smatra da je ova odluka posledica rupe u budžetu, ali još jedan pokazatelj da vlada nema plan i ideju šta sa Srbima na Kosovu.
- Oko 22.500 Srba je primalo ovu vrstu pomoći, iako se pouzdano zna da od tog broja 11.000 više ne živi na Kosmetu. Trebalo je videti ko stvarno radi, a ko je tu samo za vikend, a ne da budu pogođeni lekari i nastavnici koji obavljaju svoj posao i bez kojih će Srbi ostati bez vodeće elite. Izvesno je da će jedan deo napustiti Kosovo, a ostali će preći na kosovski budžet. Već sada oko 4.000 ljudi na severu prima pomoć od kosovskih vlasti, a ne verujem da je to bio cilj naše Vlade - objašnjava Janjić, dodajući da je postoji mogućnost da se ova greška ispravi.
Predsednik Tadić pritisnuo Ustavni sudOčigledno je da nema para u srpskom budžetu, ali činjenica da je Ustavni sud upravo sada doneo ovakvu odluku otvara i neka druga pitanja. |
Spekulisalo se sa velikim ciframa, ali se nikada Vlada Srbije nije saopštila koliko tačno novca ide za Srbe na Kosovu, jer se taj fond parča na nekoliko ministarstava i javna preduzeća. Janjić kaže da nikada do tog podatka nije uspeo da dođe, a da je tek na nedavnom sastanku u Beču, od službenika bliskog vlasti čuo da je reč o sumi od pola milijarde evra na godišnjem nivou. On sumnja da sav taj novac stiže do Srba na Kosovu.
- Vlada treba konačno da kaže ko sve prima pare jer su tu ogromne zloupotrebe. Primera radi, USAID je uložio 23 miliona dolara ze nekoliko projekata u Mitrovici, a pouzdano znam da je to prikazano kao trošak iz srpskog budžeta. Znači, neko je ukrao taj novac. I to nije jedini primer, dodaje on, i podseća da iako su zloupotrebe česta tema, niko nikada nije odgovarao.
Odluka Ustavnog suda je pokrenula i komentare da "vlast polako diže ruke od Kosova", ali ministar za Kosovo i Metohiju Goran Bogdanović tvrdi da se ništa značajno neće promeniti u borbi Srbije za očuvanje Kosmeta:
- Naravno da niko nije srećan zbog ove odluke, koja će se svakako odraziti na uslove života Srba u pokrajini, ali je u pitanju ustavna odluka, koja se mora ispoštovati - kazao je Bogdanović. On je uveren da ukidanje te odluke neće dovesti do iseljavanja Srba sa Kosova i Metohije.
"Kosovski dodatak", odnosno dupla plata, uvedena je 2003. godine, a 2008. je taj procenat smanjen na 50 odsto iznosa plate.