Kako je ministar dijasporcima "zvao turu"
U dugim kolonama vozila, koja se ovih vrelih dana valjaju preko Jelice u nezapamćenom pohodu na malu dragačevsku varošicu Guču i jubilarni 50. Sabor trubača, nalazi se i, saborskog života gladna, srpska dijaspora.
- Celu godinu sam čekao na ovaj provod, na ovaj susret, na ovo ludilo. Proveli smo dan uz trubače, pivo i pečenje, proveli smo i noć pod šatrom, a evo i drugu noć ćemo dočekati na istom mestu - reče Ljubiša Trajilović iz Danske, koji je u Guču došao sa prijateljima Dancima i već prvog dana imao neočekivano blizak susret sa ministrom Milutinom Mrkonjićem.
- Priđe čovek stolu, viknu turu pića, podiže flašu, zapeva s nama. Ovi, Danci, pitaju ko je čovek, ja kažem srpski ministar, a oni se smeju i kažu da sam poludeo od pića i truba - priča Trajilović.
"Svrabež" zvana Guča odavno je uhvatila i Nemanju Stanisavljevića iz Beča koji je, reče, kao mali dolazio jednom u Guču sa roditeljima, a posle toga mnogo godina čekao da svrati s drušvom.
"Umirem, druže, ništa me ne pitaj"U Guči, na dnevnoj vrelini od gotovo 40 stepeni Celzijusa, mnogi obavljaju redovne poslove. I dok su medicinske seke prilično skromno obučene i lako padnu pod uticaj truba, dotle su puleni Ivice Dačića pravi robovi u Guči: u čizmama i, čini se, zimskoj uniformi, liju potoke znoja. |
- Sanjao sam ovo "ludilo". Pogledajte, oko nas su Francuzi, Slovenci, Mađari... Svi pijemo isto pivo i slušamo isti ritam. Jedino je malo nezgodno tokom noći, kad uhvate pivo i rakija. Ovi jarani iz Bosne su zaj..ani, hoće sve cure! - kroz smeh će Nemanja.
U Guču je po dvadeseti put stigao i Milutin Davinić iz Nemačke, priznavši da će dolaziti dok ga noge drže:
- Guča je moja radost i sreća. Voleo bi da Guča traje godinu dana. Onda se ne bi vraćao u Nemačku! - reče Milutin koji je u Guču došao i sa suprugom, i sa decom, i sa unucima, i svu su obučeni u belo.
Jedan njegov prijatelj iz Nemačke je na pitanje šta je za njega Guča, samo kratko rekao: "Najlepši san ispod Švarcalda!"
Igralo se i po trubačimaNegde kasno u vreloj noći između subote i nedelje, kod spomenika trubaču u centru Guče bilo je nekoliko hiljada mladih i četiri romska trubačka orkestra. Gotovo svi mladići i devojke držali su u ruci konzervu piva, a gotovo svi momci sa trubama bili su mokri do gole gože. I "drmalo" je: ispod spomenika su trube svirale "Čoček", iza spomenika "Kalašnjikov", levo od bronzanog trubača - "Marušku", a desno - "Užičanka"... Igralo se svuda, po asfaltu, po trubaču, po leđima, po okolnim stolovima, igralo se na nogama, rukama, na ramenima... I grlilo se i ljubilo, ko je koga i gde stizao, iz ljubavi i "onako"... |
Put od Kanade do Beograda je za Miloša Ilića, rodom iz Požarevca, trajao čitava tri dana, ali mu se, kaže, više otegao put od Beograda do Guče.
- Uhvatila me Guča pod svoje pre pet godina i ne pušta me više. Svejedno mi je - mogu po celu noć da sedim pod šatrom i pijem i jedem, a mogu i celu noć da šetam ulicama i igram sa ovom dečurlijom na asfaltu. Ja volim Guču jer je ona u mojoj krvi - govorio je Miloš.
Hiljade stranaca, kao i mladih iz svih krajeva Srbije, preksinoć je poplavilo ulice Guče, ali i šatre pod kojima su, na iznenađenje mnogih, cene pečenih specijaliteta i pića bile čak duplo jeftinije nego na nedavnom Saboru trubača na Zlatiboru (kilogram jagnjetine u Guči 10 evra, pivo u krigli 1,5 evro). Neki, istina, sumnjaju da se iza trenutne jeftinoće u Guči krije vešti marketinški potez koji preveden na saborski rečnik glasi "navuci, pa zavuci".
Dugi dani i noćiPravu feštu u subotu veče priredio je duvački orkestar Dejana Lazarevića, koji je više od sat vremena svirao na bini Doma kulture, dok je ispod bine sve ključalo i previralo. |
Mnogo je reči napisano o Guči ovog vremena, gde na najveću trubačku feštu dolazi 90 odsto mladih iz celog sveta. Među tim rečima, dosta je i reči kritike, pogotovo onih koji nisu više mladi, koji ne podnose buku, alkohol, nered i gubitak vlasti. Ali, Guča ne sluša kritike. Ona teče svojim saborskim koritom u kojem se neki dobro snalaze, a neki tek uče.
Narednih dana, a pogotovo noći, u Guči se očekuje još veća gužva, ali, rekoše, i još veće vrućine. Kako li će tek biti u utorak i sredu veče, kad na veliku pozornicu izađu otac i sin Boban i Marko Marković i Brega sa svojim Orkestrom za svadbe i sahrane!
"Vole ljudi i frulu"Od svih parola u Guči je najvažnija ona "snađi se". A Ilija se snašao, i to dobro: sa frulom uđe među grupu stranaca, zasvira neku melodiju, nasmeši se tamo-vamo, pa jednom svirne u uvce, drugom u srce, a slušaoci, onako po instiktu, dohvate novčanik i daju, neko "evropljane", neko "dinare". |