RSE: Da li Kina spasava Vučića?
"Kineska kupovina Železare Smederevo i Rudarsko-topioničarskog bazena Bor, koji su godinama proizvodili gubitke, predstavljala je svojevrstan pojas za spasavanje Aleksandra Vučića", kaže za Radio Slobodna Evropa (RSE) ekonomski analitičar Miša Brkić.
- Vučić je priznao da je u nekoliko navrata molio kineskog predsednika Si Đinpinga da Kina to kupi. Reč je o pomami za novcem koji Kina nudi. Ne zna se da li je to jeftin novac ili ne. Ne samo Srbija nego i druge siromašne zemlje Zapadnog Balkana, koje na svetskom tržištu teško dolaze do kapitala, odlučuju se za kineski novac - dodaje Brkić.
Ekonomski analitičar Mijat Lakićević ističe da kineski novac uopšte nije jeftin, već je skuplji od onog koji Srbija dobija od evropskih i međunarodnih finansijskih institucija.
- Kilometar pruge i autoputa, koji se pravi kreditima dobijenim od Kine, skuplji je 30 do 50 posto nego kada se finansira novcem međunarodnih finansijskih institucija. Kina ide za svojim strateškim ciljem i ona rado posluje sa zemljama u kojima nema nikakvih pravila. Kina donosi u Srbiju svoje poslovne običaje koji su daleko od onih koji važe u Evropi. U Srbiji se kineskim kreditom gradi pruga Beograd-Budimpešta, a u Mađarskoj još ništa nije počelo zato što po pravilima EU mora da se raspiše tender, a Kina izbegava tendere - kaže Lakićević.
Komentarišući da li će Srbija biti u stanju da vrati Kini tako velike zajmove, Miša Brkić veruje da su oni osigurani na dobar način.
- Nisam siguran da bi Kinezi pravili bilo kakve aranžmane u kojima će izgubiti. Ako dođe trenutak kada Srbija više neće moći da otplaćuje ogromne zajmove, moglo bi se desiti da se probudimo u državi koja će biti kineska kolonija - kaže Brkić i dodaje:
- Rekao bih da je Kina, odnosno kineski predsednik Si Đinping, postala važan faktor srpske stabilokratije. Kina učvršćuje politički model kakav danas postoji u Srbiji. Ovih dana je vlada Srbije odlučila da kineska kompanija Huavej oprema velike gradove u Srbiji telekomunikacionim sistemima. Ta privatna kompanija ima vrlo čvrste veze sa kineskim političkim i državnim rukovodstvom, pa su se zbog toga u svetu javile sumnje da bi mogla da prenosi osetljive informacije kineskim vlastima. To veliko otvaranje prema Kini sigurno će negativno uticati na evropski put Srbije, jer EU već ima blagi otklon, da ne kažem strah od naleta Kine.
Mijat Lakićević smatra da od evropskog puta Srbije neće biti ništa i da će se od njega, naravno ne naglo, odustati.
- Mislim da iza poslova sa Huavejem stoji korupcija, jer da nije tako vlada bi raspisala tender. Siguran sam da u Srbiji ima dovoljno domaćih kompanija i stručnjaka koji bi taj posao uradili za manje novca, ako ne sami, onda uz asistenciju zapadnih kompanija. Srbija je visoko korumpirana zemlja, autoritarna i autokratska, bez demokratije. Kako će takva zemlja da uđe u Evropsku uniju - to prosto ne mogu da zamislim - zaključuje Lakićević.