Protest u Beogradu povodom tri godine od rušenja u Savamali
Povodom trogodišnjice rušenja objekata u Savamali održan je protest "Za grad bez fantoma na vlasti". Protest je počeo ispred zgrade Geozavoda u Beogradu, a nakon šetnje kod Skupštine grada Beograda otkriven je "spomenik" zameniku gradonačelnika Beograda Goranu Vesiću i ministru finansija Siniši Malom, bivšem gradonačelniku.
Velike lutke Vesića koji drži gondolu i Malog koji ima bager, postavljene su u parku ispred Gradske skupštine.
Ko stoji "na vrhu piramide zla"?
Na protestu koji je počeo u Hercegovačkoj ulici, ispred Geozavoda, predsednik Inicijative Ne davimo Beograd Radomir Lazović rekao je da su Vesić i Mali "na vrhu piramide zla" i "vrsni vizionari destrukcije", koji za svoja nedela prema gradu još nisu odgovarali.
Lazović je naglasio da će spomenicima "njihova imena zauvek ostati uklesana u istoriji Beograda kao opomena kako se nikad više ne bi ponovila ponovila situacija da Beogradom vladaju fantomi". On je kazao da je situacija u Beogradu "mračna", ali da ujedinjeni i solidarni građani mogu da je poprave.
Beograd dobio dva nova spomenika najvećim štetočinama u novijoj istoriji.
Čestitamo! pic.twitter.com/k9uWf7qm8I — Ne davimo Beograd (@nedavimobgd) April 24, 2019
- Beogradska gondola, muzička fontana, Beograd na vodi, virtuelni metro, seča drveća, nelegalna gradnja, iseljavanje ljudi, kolaps saobraćaja, novogodišnja rasveta, otimačina, bahatost, bezobzirnost, mržnja, to je danas slika našeg grada - ocenio je on.
Građani nose transparente "Dok svi nisu slobodni - niko nije slobodan", "Nećemo samo promenu već promenu sistema","Pešaci nisu maratonci" i druge.
Sa kamiona na kojem je transparent "Solidarnost" pušta se muzika, a primetni su i transparenti "Jedan od pet miliona", "Ne davimo Beograd", "Čiji grad?", "Beograd je naša zajednička kuća i dvorište", zastave Grada Beograda i duginih boja.
Nose i zastavu na kojoj je žuta patka, jedan od simbola organizatora protesta Incijative "Ne davimo Beograd", ali i karikature Dušana Petričića na kojoj je predstavio rušenje u Savamali.
Među učesnicima protesta su i lideri Saveza za Srbiju Dragan Đilas, Boško Obradović, Balša Božović, Vuk Jeremić, članovi Pokreta ujedinjenih fantoma, kao i predstavnici Incijative "Ne davimo Beograd", koji su i organizatori.
Vučić rekao da su rušenje izveli "kompletni idioti"
Podsetimo, u noći između 24. i 25. aprila 2016. godine, po okončanju parlamentarnih izbora, nekoliko osoba maskiranih fantomkama porušilo je više objekata u Hercegovačkoj ulici. Oni su građanima oduzimali telefone i maltretirali ih. Građani su pozivali policiju, ali niko nije reagovao.
Iz izveštaja tadašnjeg zaštitnika građana Saše Jankovića o kontroli rada policije te noći proizlazi da je "iz vrha" policije službenicima naređeno da tako postupe, a načelnik Komunalne policije Nikola Ristić je u razgovoru s ombudsmanom tvrdio da građani nisu pozivali Komunalnu policiju, iako se pokazalo suprotno.
Šef smene u policiji u vreme noćnog rušenja u Savamali Goran Stamenković osuđen je uslovno na pet meseci zatvora zbog optužbi za nesavestan rad. On je u maju 2018. godine potpisao sporazum o priznanju krivice sa Višim javnim tužilaštvom u Beogradu.
Tadašnji premijer Aleksandar Vučić izjavio je povodom događaja u Savamali da su noćno rušenje izveli "kompletni idioti", a potom da je za rušenje odgovorna gradska vlast. Sve vreme je insistirao da su porušeni objekti bili nelegalni.
Objekti u Savamali nalazili su se na delu zemljišta do kojeg treba da se prostire urbanistički projekat "Beograd na vodi".
Stigli smo do zgrade Vlade