Smederevo: Referendum nije uspeo!
Referendum u Smederevu o tome da li će se u tom gradu graditi rafinerija sirove nafte nije uspeo, pošto je na 78 biračkih mesta izašlo samo 11,64 odsto građana, odnosno 11.337 glasača.
U biračke spiskove je upisano 97.366 birača, a da bi referendum uspeo na birališta je trebalo da izađe 48.684 ili polovina plus jedan birač.
Zvanični rezultat biće saopšten u roku od 24 sata, a referendum bi mogao biti ponovljen za šest meseci.
Referendumski rezultat biće razmatran i na narednoj sednici Gradske skupštine koja bi, bez obzira na krajnji ishod izjašnjavanja građana, mogla da donese odluku šta dalje.
Reč je o investiciji od oko 250 miliona dolara, a jedini ponuđač je američki konzorcijum "Komiko oil".
Spor oko gradnje rafinerije u Smederevu nastao je među političkim partijama, pa je na inicijativu opozicije odlučeno da se građani o tom pitanju izjasne na referendumu, što sadašnja lokalna vlast smatra čistim gubljenjem vremena.
U Smederevu je na vlasti koalicija Demokratske stranke (DS), Socijalističke partije Srbije (SPS), Pokreta za Smederevo, Nove Srbije (NS), Smederevske demokratske stranke i Srpskog pokreta obnove (SPO).
U opoziciji su Demokratska stranka Srbije (DS S), Srpska radikalna stranka (SRS), Srpska napredna stranka (SNS) i Koalicija za bolje Smederevo.
Podeljeni su donekle bili i građani, jer dok jedni ističu kakva bi dobra donela izgradnja rafinerije u pogledu zapošljavanja, drugi razmišljaju o eventualnim ekološkim posledicama.
Stručnjaci CIP-a tvrde da je rad rafinerije ekološki potpuno bezbedan, a prema najavama ona bi bila izgrađena sa potpuno novom tehnologijom prema zaštitnim standarima koje predviđaju zakoni Srbije i Evropske unije.
Američki konzorcijum "Komiko oil" je za zakup građevinskog zemljišta u industrijskoj zoni Smedereva ponudio 4,25 miliona dolara, a sa kompanijom "Transnafta" potpisao je memorandum vredan 15 miliona dolara za izgradnju kraka gasovoda od Pančeva do Smedereva.
Planirano je da u rafineriji bude zaposleno oko 700 ljudi, a na samoj izgradnji rafinerije radilo bi 2.000 radnika.
Ukoliko projekat propadne, "Komiko oil" pregovara o premeštaju gradnje u Kovin ili u Požarevac.