Nemačka želi Srbiju u EU, ali bez Kosmeta
"Nemačka želi Srbiju u Evropskoj uniji", tvrdi portparol nemačkih liberala i ekspert za Jugoistočnu Evropu Rajner Štiner, navodeći istovremeno da njegova stranka smatra nepotrebnom raspravu o Kosovu i metohiji pred Generalnom skupštinom UN. Štiner je naglasio da je zvanični Berlin priznao Kosovo i da zato ne vidi da postoje otvorena pitanja koja bi trebalo da se razjašnjavaju u UN.
''Nemačka, međutim, podržava sva nastojanja da se između Kosova i Srbije omoguće miran suživot i konstruktivna saradnja'', rekao je Štiner, odgovarajući na pitanje o stavu Nemačke prema nacrtu rezolucije koji je Srbija podnela UN.
Govoreći o evropskoj perspektivi Srbije, Sstiner, političar iz stranke šefa nemačke diplomatije Gvida Vestervelea, naglašava da u Nemačkoj ne postoje relevatne snage koje se protive prijemu Srbije u Uniju, ali da neohodni kriterijumi moraju biti ispunjeni.
''Bez ispunjavanja političkih kriterijuma napredak će biti težak. Mi želimo pristupanje Srbije u EU, jer od toga očekujemo suštinsku stabilizaciju celog regiona. Zbog toga smo ovde uvek spremni za pomoć i podršku.Međutim, omekšavanja kriterijuma neće biti'', upozorio je Štiner.
On je, takođe naveo da Nemačka stoji iza Deklaracije iz Soluna da sve zemlje Zapadnog Balkana mogu pripadati EU, kada ispune kriterijume za to.
Očuvanje pre proširenja
Međutim, zbog političkih procesa u okolnostima najteže privredne krize u nemačkoj posleratnoj istoriji i pretećeg kraha zajedničke valute, evra, u centru nemačke politike, u ovom trenutku, pre je očuvanje sposobnosti funkcionisanja EU, nego nova članstva, ukazao je Štiner.
On je podsetio da je srpskim političarima godinama savetovao da svoje političko težište postave na pristupanje EU, da ne bi, kako je naveo, propustili vremenski interval u kojem je članstvo lakše ostvarivo.
''To se, međutim, na žalost, nije desilo u dovoljnoj meri'', rekao je Štiner, naglasivši da Srbija mora da ispuni kriterijume za prijem u EU.
Srbija da sledi primer Nemačke
''Srbija mora da ispuni političke i privredne kriterijume. Sem toga, Srbija mora da reguliše svoje odnose sa svim svojim susedima, uključujući i Kosovo", smatra Štiner.
To, kako je rekao, ne znači obavezno međunarodno-pravno priznanje Kosmeta, dodao je on.
"Mi znamo da je to za Srbiju vrlo težak i bolan korak'', rekao je Štiner i podsetio da je upravo Nemačka za vreme svoje podele pronašla mehanizam kako je moguća kooperacija i saradnja, uprkos suprotnim međunarodno-pravnim stanovištima.
''Tim putem će, takođe, i Srbija morati da pođe. Nije zamislivo da će EU još jednom primiti jednu zemlju s otvorenim graničnim konfliktima'', rekao je Štiner, koji je nedavno boravio u Beogradu.
Štiner je još rekao da bi pozdravio kada bi šef nemačke diplomatije uskoro posetio Beograd i kada bi tom prilikom mogao da utvrdi suštinski napredak Srbije na putu ka EU.
''To bi, nama, evropskim političarima, znatno pojednostavilo propagiranje za članstvo Srbije EU", zaključio je Štiner.