Al Džazira: Odustaje li Srbija od Evropske unije?
"Razlozi za pitanje da li se Srbija udaljava od Unije, uprkos "punih usta" evropskog puta, postoje sve vreme od početka pristupnih procedura" piše Božidar Andrejić za Al Džazira Balkans.
Takođe, uvek su, posebno sada, postojala manje ili više odškrinuta vrata ka istočnim i evroazijskim udruživanjima. Međutim, povodi da se zapitanost ponovi kao da su nanovo iskrsli prilikom nedavne posete Beogradu francuske ministarke za evropska pitanja Natali Loazo.
Kolokvijalno rečeno, ona je, posle razgovora sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, javnosti obznanila da "nas Evropa baš i neće", ni nas ovakve kakvi smo dugo, ni ona ovakva kakva je sad.
Srbija poslednjih nedelja vri od otvaranja nerešenih problema i podsećanja na njih, između ostalog podrgrejana i masovnim i upornim građansko-opozicionim protestima. Istovremeno i varniči na počesto izmišljenim temama, naročito indukovanim predsednikovom kampanjom "Budućnost Srbije", koja za glavni cilj ima da zatomi proteste i pomuti njihove zahteve, dok u suštini dubinski polarizuje društvo.
Čini se, ipak, da je tu nešto drugo važnije. U kontekstu ne samo Kosova, već i evrointegracija i uopšte odnosa Srbije sa međunarodnom zajednicom, mora se posmatrati i ona Vučićeva pauza od 45 dana. Upravo zato što ju je odredio za razgovore - što uživo, što telefonom - sa "najznačajnijim svetskim liderima" i konačno, po njemu još značajnijim, kineskim predsednikom Si Đinpingom.
I ta naznaka daje povoda da se pomisli na promenu kursa i usporavanje pridruženja EU, zato što je rešenje za Kosovo definitivno svima obznanjeno kao uslov svih uslova.
Srpska jednačina trenutno izgleda ovako: integracije su ultimativno uslovljene rešenjem za Kosovo, ono nastavkom dijaloga, on, pak, neukinutim taksama, a pride možda i vanrednim izborima, a sve to i Vučićevim "rokom za razmišljanje".
Nimalo slučajno, taj rok zalazi u termine izbornih procesa briselske administracije, a smanjuje mogućnost da se brzo organizuju vanredni u Srbiji. Jer, vreme za krupne odluke može da se kupi i njihovim raspisivanjem tek za jesen.
Na mešetarenje sa presudnim pitanjima za zemlju u svrhu "budućnosti vlasti" u ovom kontekstu ne bi bitno uticalo ni neko smandrljavanje sporazuma o Kosovu u bližoj budućnosti, naprotiv, moglo bi i da ojača Vučićevu sposobnost plivanja u konfuziji. Konfuzija već postaje sinonim za Srbiju, zaključuje Božidar Andrejić za Al Džazira Balkans.
Celokupan tekst možete pročitati ovde.