"Radikalna promena politike prema Kosovu je rizična"
Politikolog Stefan Surlić ne veruje da bi moglo doći do radikalne promene politike Beograda prema KiM, jer bi to moglo da izazove konflikte širih razmera.
Komentarišući izjavu Aleksandra Vučića, koji je ranije danas razočaran, kako je rekao, izjavom šefa nemačke diplomatije Hajka Masa o bezrezervnoj podršci Kosovu uprkos taksama, najavio da će sa vladom razmotriti da li je odgovorna politika Srbije jedini mogući odgovor na to, Surlić navodi poteze koje bi Srbija mogla povući.
- Srbija bi mogla zvanično da izađe iz procesa pregovora, da na međunarodnom planu nastavi da blokira Kosovo u svim institucijama i organizacijama gde Priština želi članstvo i da potuno poništi ono sto je dogovoreno Briselskim sporazumom - rekao je Surlić.
On, međutim, dodaje da ne veruje da će promena politike biti toliko radikalna između ostalog i zbog toga što bi probudila konflikte.
- Ne verujem da će do toga doći, to može da izazove konflikte širokih razmera, posebno kad uzmemo u obzir sve poruke koje stižu iz Prištine i inicijativu gradonačelnika južne Mitrovice da želi integraciju, što znači marginalizaciju srpske zajednice, jer spajanjem severa i juga Srbi postaju marignalna manjina - navodi on.
Surlić kaže da je pitanje postoji li određena strategija koja može da povrati kontrolu nad severom Kosova, a da sa druge strane međunarodna zajednica spreči Prištinu da povuče bilo kakav radikalni potez. On navodi i da bi proces normalizacije odnosa Beograda i Prištine i postizanja sporazuma trebalo izvući iz konteksta evropskih integracija.
- Evropske integracije mogu da uslovljavaju Beograd i Prištinu da postižu sporazume, ali je suštinski nacionalni interes da se postigne trajni istorijski sporazum sa Albancima, postojala evropska perspektiva ili ne - zaključuje Surlić.