Tadić i Berluskoni: Srbija 2014. u EU!
Srbija i Italija su veoma bliske, pa bi nakon što krajem godine dobije viznu liberalizaciju, Srbija mogla značajno da ubrza svoj put ka Evropskoj uniji, u čemu će imati značajnog i iskrenog partnera u Italiji, ocenili su u petak predsednik Srbije Boris Tadić i premijer Italije Silvio Berluskoni.
Susretom Tadića i Berluskonija u petak je otvoren samit vlada Srbije i Italije, a u razgovorima učestvuje i srpski premijer Mirko Cvetković.
Berluskoni je na zajedničkoj konferenciji za novinare izrazio uverenje da bi Srbija i zemlje Zapadnog Balkana mogle da postanu punopravne članice EU 2014. godine, istakavši da zvanični Rim podržava Srbiju da što pre podnese kandidaturu za ulazak u EU.
"Želimo da se odredi rok kada će Srbija ući u EU. Mi smo želeli da to bude 2012. godine, ali jedna zemlja pruža otpor, i došlo se do 2014. što ne znači da Srbija ne može da ubrza tok i pre 2014. postane punopravna članica EU", rekao je Berluskoni.
Stanković narušava odnose Srbije i Italije?
Dobri bilateralni odnosi i započeto strateško partnerstvo Srbije i Italije mogli bi da budu narušeni ukoliko Dejan Stanković bude postigao gol u gradskom milanskom derbiju, upozorio je Berluskoni srpskog predsednika Tadića. Reč je naravno o šali koja oslikava izuzetno pozitivnu atmosferu koja prati samit vlada dve zemlje.
Ali, čisto da se zna, kapiten srpske fudbalske reprezentacije Dejan Stanković igra u Interu, a Berluskoni je vlasnik Milana - pa kad dođe do okršaja velikih gradskih rivala, da ne bude posle da nas premijer Italije nije upozorio...
"Pre nekoliko dana je poznati pevač Eros Ramacoti održao veliki koncert i mi smo ga doživeli kao našeg pevača", naveo je Tadić, uz ocenu da su u Italiji srpski sportisti najbolji ambasadori.
Izražavajući žaljenje što sada nema nijednog fudbalera Srbije u Milanu, Tadić je rekao da se nada da će Berluskoni doneti prave odluke o kupovini nekog igrača iz Srbije. I Berluskoni imao je šta da doda na tu temu, našalivši se da će odnosi dve zemlje biti pokvareni ako Dejan Stanković bude postigao gol protiv Milana. |
Tadić je izrazio zahvalnost Italiji na snažnoj i iskrenoj podršci Srbiji na putu ka EU, istakavši da će veoma skoro biti ukinute vize za putovanja građana Srbije u EU.
"Današnjim susretom obeležavamo 130 godina od uspostavljanja diplomatskih odnosa. Italija i Srbija su primer za dobre odnose u regionu, a Srbija je posebno zahvalna Franku Fratiniju na podršci da naša zemlja dođe na belu šengen listu. Nadam se da ćemo za nekoliko dana u Briselu to zajednički proslaviti", istakao je Tadić.
On je naglasio da je Srbija danas centralna zemlja jugoistočne Evrope, ponovivši da su najviši državni prioriteti ulazak Srbije u EU i odbrana Kosova i Metohije.
"Između dve zemlje postoji i jedna tema oko koje se ne slažemo, a to je Kosovo. Ovde ću otvoreno reći da mi nikada nećemo odustati od pravne i diplomatske borbe za Kosovo. To kažem otvoreno kao demokrata i Evropljanin i to je legitimini cilj Srbije od koga ne bi odustala nijedna evropska zemlja", poručio je Tadić.
Tadić i Berluskoni su govoreći o privrednim temama, ocenili da Italija predstavlja važnog partnera Srbiji.
"Srbija je, takođe, veoma važna i za Italiju i mi vidimo odlične mogućnosti da se tu nađe dobra radna snaga i saradnici. Cena rada je dosta niža nego u Italiji i naša preduzeća investiraju u Srbiju, a ja sam dao i zadatak ambasadorima da medijski što više pospešuju tu saradnju", naglasio je italijanski premijer.
Berluskoni je podsetio da je Italija na trećem mestu po trgovinskoj razmeni sa Srbijom, posle Rusije i Nemačke. "Posle otvaranja Koridora 10, mi možemo postati i prvi na toj listi", dodao je on, ocenivši da je Srbija značajan partner i zbog izvora obnovljive energije.
Prema Tadićevim rečima, sporazum CEFTA u kome Srbija učestvuje, omogućava Italiji da izađe na tržište od 800 miliona ljudi. On je kazao i da su srpska preduzeća spremna da sa italijanskim partnerima rade na autoputu za Crnu Goru i Rumuniju, ocenivši da Srbija računa i na mala i srednja italijanska preduzeća.
"Pozivam premijera Berluskonija da poseti Srbiju što pre sa italijanskim privrednicima. Videće otvorenu zemlju koja ima topao i blizak odnos prema Italiji", zaključio je Tadić.
Berluskoni: Tadić kao Džordž Kluni Berluskoni je na konferenciji za novinare u Rimu dao reč srpskom predsedniku Borisu Tadiću obrativši mu se sa "predsedniče Kluni".
"Dajem reč predsedniku Kluniju", rekao je italijanski premijer na konferenciji za novinare na kraju samita Italija-Srbija, javila je italijanska agencija Ansa.
Takođe, Berluskoni je premestio srpskog ministra odbrane Dragana Šutanovca, koji je za grupnu fotografiju sa samita stao iza njega i na njegovo mesto postavio ministra unutrašnjih poslova Ivicu Dačića, javlja Ansa. |
Tadić je u četvrtak, prvog dana posete, posle susreta sa italijanskim predsednikom Đorđom Napolitanom, govoreći o samitu, istakao da će taj skup pokazati da je Srbija nezaobilazni činilac stabilnosti na Zapadnom Balkanu, kao i da će njena mirovna politika dovesti do toga da Srbija u budućnosti, po ulasku u EU, postane ključni faktor u regionu.
Srpski i italijanski premijeri, Mirko Cvetković i Silvio Berluskoni su potpisali Zajedničku deklaraciju o strateškom partnerstvu dve države i druge bilateralne sporazume, čime je otvoren put za saradnju u mnogim oblastima - od infrastrukture, energetike, poljoprivrede, vojne saradnje, unutrašnjih poslova, do kulturno-prosvetne i naučno tehničke saradnje.
Među potpisanim sporazumima su i memorandumi o razumevanju i saradnji sa tri italijanske regije - Lombardija, Veneto Friuli i Venecija Đulija - koje, kako je rekao Tadić, imaju razvijeniju ekonomiju nego mnoge evropske zemlje i koje su su u zoni od strateškog interesa za Srbiju.