Zasad bez brige za Srbiju
Evropska unija ustanovila je privremene mere za ograničenje uvoza čelika, prevashodno zbog jednostranih mera SAD za uvoz ovog proizvoda, ali Srbiji suštinski ne prete nikakve dodatne carine ako do uobičajenih nivoa bude plasirala svoj čelik na tržište EU, rekli su zvaničnici u Generalnoj direkciji za trgovinu Evropske komisije.
Oni su ukazali na to da je EU na sajtu Svetske trgovinske organizacije u januaru objavila privremene kvote za uvoz čelika iz trećih zemalja po kojima Srbija od 2. februara do 30. juna ove godine može izvesti 56.480 tona čelika.
Potom srpski izvoz od 1. jula ove do 30. juna 2020. može dostići 145.275 tona, a od 1. jula 2020. do 30. juna 2021. godine 152.539 tona.
Posle 1. jula 2021. EU će konačno utvrditi konačan režim uvoza čelika prema svakom partneru iz sveta.
Srbija je već bila izuzeta od privremenih mera EU uvedenih u julu 2018. na ograničenje uvoza čelika, a kažu u Evropskoj komisiji, vodi se računa i o ugovoru o slobodi trgovine Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju EU-Srbija čiji je cilj ekonomsko jačanje i stabilizacija Srbije.
Ekonomski analitičar Branko Pavlović u izjavi za "Vesti" kaže da Srbija ukoliko ne želi da potpadne pod dodatne carine mora vrlo jasnom matematičkom računicom da izađe pred čelnike Evropske unije.
- To konkretno znači da Srbija mora da bude uverljiva u dokazivanju da ne koristi nikakve damping mere da bi povećala izvoz. Samo tako može da zaštiti svoj izvoz - kaže Pavlović.
Naime sve dok uobičajenih nivoa bude plasirala čelik neće nam zapretiti nikakave dodatne carine, ističe naš sagovornik.
Izvori u Generalnoj direkciji za trgovinu EK smatraju da izvoz srpskog čelika neće biti ugrožen, utoliko pre što je to skroman obim u odnosu na sveukupni plasman čelika iz sveta na tržište EU.