Sandžak: Moda po diktatu vehabija
Poslednjih godina Novi Pazar je prepun devojka i žena koje zabrađene i potpuno pokrivene (vidi se samo lice) šetaju gradskim ulicama, upravljaju skupim džipovima i "mercedesima", rade u buticima, državnim i drugim ustanovama, uče u školama i na fakultetima... Neki tvrde da ortodoksni islamisti supruge i sestre silom teraju da se pokriju, što negira studentkinja Munira Kurtović koja kaže da je isključivo reč o povratku veri.
Na ulicama se, najčešće u pratnji neobično odevenih i bradatih muževa, mogu sresti i muslimanke kojima je, kao u Avganistanu, burkom prekriveno sve od glave do pete, čak i - oči.
Dobri poznavaoci prilika tvrde da novu modu diktiraju vehabije i ortodoksni islamisti, koji, neretko, svoje supruge i sestre silom teraju da se oblače po normama izvornog islama. Za pokrivanje se zalažu i obe islamske zajednice koje tvrde da, po Kuranu i islamu, muslimanka na javnom mestu treba da bude pristojno odevena i da ničim ne treba da skreće pažnju na sebe.
"Ne, nije u pitanju nikakva moda, samo se vraćamo veri koju u doba komunizma nismo mogle, htele, ni smele da do kraja poštujemo. Nije tačno da nas bilo ko prisiljava ili podstiče na ovakvo oblačenje, to je greh u islamu, jednostavno, na svakoj ženi je da sama odluči kako će se pojaviti u javnosti", kaže Munira Kurtović studentkinja iz Novog Pazara.
"Ne znam šta ima čudnog i neobičnog u maramama koje nosimo preko glave, ona nije ništa novo, muslimanke je nose još od doba Muhameda. Ona nas štiti od loših i prljavih stvari i predstavlja krunu naše vere i duhovnosti", objašnjava ova devojka.
"Sad smo moralno jače, jer ne činimo blud i ne odajemo se porocima. Nikada ne bih menjala nešto što je večno za prolazne i ovozemaljske stvari", dodaje Razija Z, koja naglašava da radi u jednom butiku i da nema nikakvih problema zbog svog oblačenja, uverena je da ne zbunjuje ni svoje mušterije, ma koje vere i nacije bili, jer je prema svima gostoljubiva i korektna.
Dobro se udaju
|
"Muž je od mene tražio da se odreknem svega ovozemaljskog, da se ulicom krećem kao mumija, da jednostavno izbrišem i svoj lik i svoj identitet... Nisam pristala, razveli smo se, svako je otišao na svoju stranu: on je danas vehabija, a ja se i dalje oblačim i ponašam onako kako sam se uvek oblačila i ponašala, za mene je Novi Pazar Evropa", ističe mlada profesorka engleskog koja naglašava da nema ništa protiv pokrivenih, ali da se zalaže da to bude samo njihov izbor.
Sociolozi kažu da je pogoršavanje ekonomske situacije u Sandžaku jedan od razloga što se žene, koje su masovno ostajale bez posla, sve češće i sve ortodoksnije okreću religiji.
"Alah je Kuranom naložio ženi-muslimanki šerijatsko oblačenje kao obavezu i dužnost, nema tu ničega spornog, one koje su prave vernice i oblače se po islamskim nazorima", objašnjava dr Mevlud Dudić, zamenik predsednika Mešihata Islamske zajednice u Srbiji i bivši direktor Medrese u Novom Pazaru.
U Novom Pazaru i drugim sandžačkim gradovima postoje i posebni butici u kojima se mogu kupiti najnoviji modeli pristigli iz Teherana, Rijada ili Kaira. Na lokalnim televizijama emituju se prilozi u kojima često kritikuju neke evropske zemlje što ograničavaju verske slobode muslimanki i zabranjuje im da se ulicama kreću prekrivenog lica.
Omiljena učiteljica
Učiteljica Muradija Rizvanović
U čisto srpskom selu Svilanovo ispod planine Golije đake već dve godine uči "pokrivena" učiteljica Muradija Rizvanović koja je u početku izazivala strah i podozrenje pravoslavnih mališana i njihovih roditelja, a potom je, ljubavlju prema deci i svom učiteljskom pozivu, postala toliko omiljena da su deca plakala kada je trebalo da dobije premeštaj u Novi Pazar. Muradija kaže da se odavno oblači po islamskim nazorima, ali da to ničim ne remeti njen posao, njen odnos prema deci i žiteljima Svilanova kojima se pridružuje u gotovo svim seoskim akcijama. |