Dačić ne očekuje parlamentarne izbore sledeće godine
Predsednik Socijalističke partije Srbije (SPS) Ivica Dačić ocenio je danas da sledeće godine u Srbiji neće biti parlamentarnih izbora i dodao da smatra da bi održavanje izbora bilo dobro za pojedinačne stranke, ali da ne odgovora za državu.
U intervjuu za TV Prva, on je naveo i da deo opozicije u Srbiji nema nikakav program koji bi ponudili biračima, već se sve svodi na to da su protiv predsednika Srbije i Srpske napredne stranke (SNS) Aleksandra Vučića.
- Najveći deo kritika prema Srpskoj naprednoj stranci, koja je vladajuća, usmeren je prema ličnosti, a ne prema politici. Da bi dobili politiku, deo opozicionih stranaka ide u krajnosti i sada su protiv onoga što su nekada govorili - kazao je Dačić.
Pojašnjava da ako je nekada politika sada opozicionih stranaka bila evrointegracije Srbije, sada su protiv toga, kao i protiv stranih investicija za koje su se nekada zalagali.
Upitan da li je dobro što se lider Pokreta slobodnih građana Saša Janković povukao sa političke scene, Dačić je rekao da ne zna da li je to dobro ili ne, ali da smatra da nije ni trebalo da ulazi u politiku, što je to bio njegov izbor.
Pred sutrašnji Kongres Socijalističke partije Srbije, na kojoj će se birati predsednik partije, Dačić, koji je jedini kandidat, kaže da predsednik stranke mora da joj doprinosi, te da ako smanjuje politički kapacitet stranke, jer nije popularan, mora da snosi posledice.
- U politici je kao u svakom drugom poslu, kada ne budete u stanju da dobro radite posao, menjaće vas. Onaj ko je na čelu stranke mora da doprinosi, a moj rejting veći je od rejtinga stranke - kaže Dačić i dodaje da on daje vetar u leđa stranci.
Kaže i da trenutno postoji veliki pad popularnosti stranaka i politike kao profesije, te da nije lako učestvovati na političkoj sceni kada se ima velika stranka kao što je SNS, a pogotovu u situaciji kao što je slučaj sa SPS-om, koji nije opoziciona stranka.
- Mi smo jedna od retkih stranaka koja ima ideologiju, razlikujemo se od SNS-a, koji su umerena desnica. Za njih je ekonomija prioritetna, a kod nas je bitno kakav je način raspodele društvenog bogatstva, položaj radnika, socijalna politika - navodi Dačić.