Sva ušteđevina za farmu magaraca
Nakon više od tri decenije rada u Montreu u Švajcarskoj, Ljubiša Petrović Brka (56) iz Bobova kod Svilajnca vratio se početkom godine ne bi li u zavičaju ostvario svoj dečački san - da uzgaja magarce.
Doduše, san je prerastao u grandiozan projekat za čiju mu je ralizaciju, kako sam procenjuje, potrebno najmanje 10 godina. On je otvorio elitnu farmu magaraca Kod bele kapije, uredio park u kome bi deca mogla da se fotografišu s njima i da ih maze jer, kaže, oni šire pozitivnu energiju.
Ljubiša već prodaje magareće mleko po ceni od 40 evra po litru, što je najniža cena u regionu.
Farmu će za posetioce da otvori na proleće, a iz godine u godinu će uvoditi nove sadržaje. Želja mu je da ima od 100 do 200 magaraca i da pravi kreme i balzame. Ukoliko njegova zamisao ne urodi plodom, vratiće se, kaže, u Švajcarsku.
- Bio sam zemljoradnik, čuvao sam krave, bikove, svinje i ovce. Odmalena sam voleo magarce, ali nisam mogao da ih imam. Kada sam napunio 24 godine oženio sam komšinicu Gordanu i sa njom otišao u Montre u Švajcarskoj. U početku smo oboje radili u hotelu. Radio sam sve, od pranja sudova do noćnog i dnevnog portira. Kada sam dobio papire, zaposlio sam se u firmi Drajer u kojoj sam razvozio poštu - kaže Ljubiša za "Vesti".
On dodaje da je njegovu nameru da otvori farmu magaraca ubrzao njegov dobar prijatelj, koji mu je pre dve godine poklonio mužjaka Cvetka za njegov pedeseti rođendan, kada se i venčao u crkvi sa suprugom Gordanom.
- On me je preduhitrio, ali je verovatno i njega Bog naterao da to uradi. Onda sam iz Švajcarske dovezao dve prikolice za prevoz konja i magaraca, kupio magarice Divnu, Junu i Milicu, od koje sam dobio prinovu, magaricu Petrojku, i napravio objekte. Angažovao sam i radnike. Do sada sam uložio 30.000 evra - veli Ljubiša.
Za uzgajanje magaraca zainteresovao se još više kada je negde pročitao da su oni "Božije životinjke", jer imaju krst na leđima, ali i zato što je Isus na magarcu obilazio zemlju.
Što se tiče brige o njima, jednostavniji su za čuvanje od konja, otporniji su na zimu, tako da mogu da borave i napolju. Magareće mleko leči brohitis, astmu i jača imunitet, pa naš sagovornik smatra da će uvek imati kupce.
- Obrađujem i 10 hektara zemlje, a imam i pečenjaru, u kojoj uslužno pečenjem jagnjad i prasad i pripremam specijalitete na roštilju. Nisam se pokajao što sam otišao u Švajcarsku. Da sam ostao, ne bih imao to što imam danas. Jedino što bi mi deca bila ovde - iskren je Ljubiša.
Njegova supruga Gordana ostala je u Montreu, gde su i njihov sin Tomica, koji radi kao moler, i kćerka Tanja, zaposlena u staračkom domu.
Naljutio se zbog bombi
Ljubiša je farmu otvorio Kod bele kapije, kako je nazvao svoju kapiju. Izgradio ju je 2001. godine. Prvobitna zamisao bila mu je da napravi kapiju po ugledu na Trijumfalnu kapiju u Parizu, ali se predomislio zbog toga što su Francuzi učestvovali u bombardovanju Srbije. Zato ju je samo nazvao po boji kojom je ofarbana.