Srpska vojska bez oružja i saveznika
Nešto više od 11 godina pošto je spektakularno pobedila čitav NATO, Vojska Srbije je danas svedena na "čuvara" praznih kasarni i fizičku snagu u slučaju elementarnih nepogoda. Istovremeno, bez saveznika i sa naoružanjem i opremom koji se nisu menjali više od tri decenije, ova oružana formacija ne može da predstavlja ozbiljan "politički faktor" za bilo kakav naum Srbije.
Sa ministrom Šutanovcem sam se i razišao zbog konceptualnog i ličnog razlaza oko profesionalizacije naših oružanih snaga - kaže Dimitrijević.
Nekadašnji komandant Združenih snaga na jugu Srbije, general Ninoslav Krstić mnogo je blaži u oceni dosadašnjih reformi Vojske, a kao jedan od najvećih propusta ocenjuje ukidanje vojnog roka
- Jednostavno, takvo rešenje nije naše, nije u duhu srpske tradicije - smatra general Krstić.
Treba da učimo od Albanaca
|
Prema njegovim rečima greška je i što se Vojska svodi na svega 11.000 profesionalaca.
- Sa takvim kapacitetom i pritom zastarelom tehnologijom nijedna zemlja vas neće ozbiljno shvatiti, a posebno ne ako se zalažete za poštovanje prava i pravde. Ne zalažem se za rat, ali ako želite da vas kao državu neko ozbiljno shvati onda morate da kao značajnu "političku polugu" imate i respektabilnu oružanu silu iza sebe - smatra ovaj general.
S ovom tezom - da je najveći problem Srbije - smanjenje vojske, nimalo se ne slaže vojno-politički analitičar Ljubodrag Stojadinović koji tvrdi da "mala zemlja može dobiti neki rat, samo ako ga ne vodi".
- Mi nemamo problem sa brojem vojnika, već sa činjenicom što se već sada nalazimo kao "ostrvo" među zemljama koje su se ili već svrstale ili će se uskoro svrstati u NATO.
Otuda smo i u apsurdnoj situaciji da smo pojedinačno i dalje kao oružana sila jači od većine tih zemalja, ali smo suštinski 100 puta slabiji od svake od njih, jer one, za razliku od nas, iza sebe imaju jake saveznike, a mi, da se ne lažemo, nemamo nijednog - poentira Stojadinović i dodaje:
- Reforma Vojske Srbije i navodna profesionalizacija nije ništa drugo nego agresivni politički marketing. Ne rešavaju je suštinski i strateški problemi, već se guraju pod tepih. Reforma vojske je preveliki zalogaj za Šutanovca, koji se u ovom poslu nije snašao.
Dan avijacije - 2. avgust obeležen je danas na vojnom aerodromu Lađevci kod Kraljeva letačkim programom, kome su prisustvovali ministar odbrane Dragan Šutanovac i načelnik Generalštaba Vojske Srbije general-potpukovnik Miloje Miletić.
"Prvi zadatak u narednom periodu biće završetak profesionalizacije vojske i svrstavanje Srbije u red savremenih zemalja koje imaju potpuno profesionalizovanu vojsku", rekao je Šutanovac obraćajući se prisutnima. |
General Krstić misli suprotno i tvrdi da je upravo zasluga Šutanovca što je Vojska Srbije krenula s mrtve tačke.
- Šutanovac je bez sumnje više učinio u poslednje tri godine nego svi ministri pre njega od 2000. Jeste da je brojka od 11.000 pripadnika mala u odnosu na Grčku ili Bugarsku, ali kad bolje analiziramo stvari, mi kao država i nemamo para za više vojnika - tvrdi Krstić.
Broj vojnika i vojni budžeti
|
Uskoro uredba o aktivnoj rezervi
|